Trzaskalska-Stroińska pierwszą wiceprzewodniczącą Rady ESA z nowego państwa członkowskiego

Otylia Trzaskalska-Stroińska z Ministerstwa Rozwoju, która została wiceszefową Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), jest pierwszą w historii wiceprzewodniczącą tej organizacji z nowego państwa członkowskiego. Jej wybór nastąpił jednomyślnie.

16.03.2017 16:45

Otylia Trzaskalska-Stroińska pełni funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju. W resorcie jest odpowiedzialna m.in. za politykę kosmiczną i przygotowanie Polskiej Strategii Kosmicznej. Od 2012 roku jest przewodniczącą delegacji polskiej do ESA.

"Wybór Otylii Trzaskalskiej-Stroińskiej nastąpił jednomyślnie. Po raz pierwszy w historii wiceprzewodniczącą została osoba z nowego państwa członkowskiego" - wynika z informacji przesłanej PAP z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju.

Rada ESA składa się z przedstawicieli krajów członkowskich. Każdy kraj ma w radzie jeden głos. Do zadań tego organu należy ustalanie kierunków rozwoju Europejskiej Agencji Kosmicznej i europejskiego przemysłu kosmicznego.

Obecnie w skład agencji wchodzą 22 państwa członkowskie. "Polska jest pełnoprawnym członkiem od 19 listopada 2012 roku. Po naszym kraju do ESA dołączyły jeszcze Węgry i Estonia" - czytamy w komunikacie MR.

Pełna lista krajów członkowskich obejmuje: Austrię, Belgię, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Niemcy, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Szwecję, Szwajcarię, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy. Dodatkowo Słowenia jest członkiem stowarzyszonym oraz istnieje specjalna umowa o współpracy z Kanadą.

Na nowego przewodniczącego Rady ESA wybrany został Jean-Yves Le Gall z Francji, natomiast na wiceprzewodniczącą, poza Otylią Trzaskalską-Stroińską, wybrano również Alice Bunn z Wielkiej Brytanii. Nowe funkcje zaczną pełnić 1 lipca.

Branża kosmiczna jest jednym z ważnych elementów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Długofalowe kierunku rozwoju branży kosmicznej zostały wskazane w Polskiej Strategii Kosmicznej na lata 2017-2030. W ramach polskiego programu kosmicznego miałby powstać satelita obserwacyjny Ziemi. Obserwacje Ziemi przez satelitę mogą służyć m.in. do precyzyjnego monitorowania pogody, natężenia ruchu np. lotniczego czy drogowego, a w rolnictwie do planowania i badania stanu upraw.

"W Polskiej Strategii Kosmicznej mamy zdefiniowane, że powinien powstać taki satelita" - powiedziała w lutym w rozmowie z PAP Otylia Trzaskalska-Stroińska.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) została utworzona w 1975 roku. Celem jej działania jest europejska obecność w kosmosie i rozwój europejskiego przemysłu kosmicznego. ESA rozwija rakiety nośne, satelity, sondy kosmiczne, infrastrukturę naziemną, prowadzi misje badawcze w kosmosie (przykładowo dwie sondy ESA krążą obecnie wokół Marsa, a w ubiegłym roku europejska sonda lądowała na komecie). We współpracy z Unią Europejską realizuje projekt Galileo (europejski odpowiednik amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS). Prowadzi też program Copernicus, a wspólnie z EUMETSAT realizuje misje satelitów meteorologicznych.

Roczny budżet ESA przekracza 5 miliardów euro. Agencja zatrudnia około 2000 pracowników.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)