Trwa ładowanie...
d4hadcy
18-03-2011 18:22

Trzeci piątek miesiąca

Trzeci piątek marca, czerwca, września i grudnia to okres, kiedy następuje wygaśnięcie kontraktów terminowych na indeksy, opcji na akcje i opcji na indeksy.

d4hadcy
d4hadcy

W Polsce najbardziej rozpowszechnionym instrumentem finansowym, który wygasa w dniu trzech wiedźm, jest kontrakt terminowy na WIG20. Ostateczny kurs rozliczeniowy wygasającej serii FW20H10 określony jest jako średnia arytmetyczna wyliczona ze wszystkich wartości indeksu WIG20 w czasie ostatniej godziny notowań ciągłych oraz wartości tego indeksu ustalonej na zamknięcie sesji giełdowej, po odrzuceniu pięciu najwyższych i najniższych wartości. Dlatego tradycyjnie jest to dzień zwiększonej aktywności i wahań kursów wynikający z chęci doprowadzenia przez największych graczy do korzystnych dla siebie kursów rozliczeniowych. Większe obroty wynikają także z rolowania (zamiany na kolejną serię) kontraktów i opcji. Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie przebiegała jednak dużo spokojniej niż trzy miesiące temu. Zakres zamian głównych indeksów był niewielki, dla indeksu największych spółek nie przekraczał trzydziestu punktów. WIG20 wzrósł 0,80 proc., szeroki WIG zyskał dzisiaj 0,80 proc., mWIG40 zanotował znikomy
wzrost 0,01 proc., a indeks małych spółek sWIG80 0,14 proc. Wśród indeksów branżowych najlepiej zachowywały się spółki telekomunikacyjne, najsłabiej wypadł natomiast sektor paliwowy. Nastroje wydają się obecnie nieco lepsze niż tydzień temu, o czym może świadczyć liczba spółek, które zyskiwały - było ich 185 przy 151 tracących. Ostatecznie kurs rozliczeniowy dla kontraktów terminowych na WIG20 ustalony został na poziomie 2769 pkt.

Dzisiaj ostatni raz w prestiżowym indeksie WIG20 notowane były akcje Polimexu i Cyfrowego Polsatu. Od poniedziałku zastąpią je akcje Bogdanki i Kernela z wagami odpowiednio 2,30 proc. i 2,03 proc. Cyfrowy Polsat zamierza finansować zakup Telewizji Polsat emisją obligacji typu high yield. Po przejęciu Cyfrowy Polsat przewiduje wzrost marży EBITDA do około 30 proc. w 2011 r. i wzrost rynku reklamy telewizyjnej w ciągu 2-3 lat o około 8 proc. Nie można wylkuczyć, iż w ciągu kilkunastu miesięcy spółce uda się powrócić do grona największych spółek naszego parkietu. Dzisiaj z wynikiem 2,85 proc. akcje zajęły drugie pod względem wzrostów miejsce wśród blue chip. Liderem z wynikiem 3,25 proc. zostały akcje PZU. Bank UBS podwyższył z „akumuluj” do „kupuj” rekomendację dla PZU. Również Credit Suisse podniósł cenę docelową dla ubezpieczyciela do 400 zł, podtrzymując rekomendację „neutralnie”.

Podczas mijającego tygodnia rynek warszawski zachowywał się relatywnie stabilnie. Pomimo zawirowań w Libii i stanu wyjątkowego w Japonii nie reagował nerwowo, tak jak to miało miejsce w Niemczech czy USA. Taki efekt to w dużym stopniu wynik wcześniejszej czteromiesięcznej pasywnej postawy, kiedy to indeksy światowe mocno zyskiwały na wartości, a my pozostawaliśmy w trendzie bocznym. Aby można mówić o przełamaniu trendu horyzontalnego, indeks największych spółek, patrząc po wartościach zamknięcia, musi poradzić sobie z poziomem oporu 2820 pkt. Z drugiej strony psychologiczna bariera 2700 pkt stanowi istotną barierę wsparcia. Uważam, że obecnie bardziej prawdopodobny jest scenariusz pokonania bariery 2820 pkt.

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.

d4hadcy

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d4hadcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hadcy