Trwa ładowanie...
d95zqda
d95zqda

Trzy związki PKN Orlen wszczęły procedurę sporu zbiorowego (aktl.)

...
Share
d95zqda

(dochodzi informacja związku o odpowiedzi zarządu PKN Orlen)

5.3.Płock (PAP) - Zarząd PKN Orlen nie zgodził się ostatecznie na postulowany przez Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego płockiego koncernu wzrost wskaźnika wynagrodzeń w 2009 r. na poziomie 10 proc. - podali związkowcy.

Jak poinformował w czwartek wieczorem wiceprzewodniczący tego związku Krzysztof Barcikowski, negatywne stanowisko zarządu PKN Orlen oznacza faktyczne wszczęcie sporu zbiorowego w tej spółce.

d95zqda

Związek pracowników ruchu ciągłego przesłał zarządowi płockiego koncernu swoje stanowisko w sprawie podwyżek płac w poniedziałek - zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, zarząd miał trzy dni na odpowiedź.

"Zarząd odmówił zrealizowania żądań i w piątek zarejestruję w Państwowej Inspekcji Pracy spór zbiorowy" - powiedział PAP Barcikowski. Dodał, iż w ramach sporu zbiorowego związek jest gotowy prowadzić rokowania z zarządem zmierzające do kompromisu.

"Jesteśmy zdecydowani prowadzić rokowania do jakiegoś kompromisu, jeżeli po drugiej stronie będzie oczywiście wola ku temu" - oświadczył Barcikowski. Wyraził przy tym nadzieję, iż razem z dwoma pozostałymi związkami, które także wszczęły procedurę sporu zbiorowego, uda się stworzyć wspólną reprezentację do prowadzenia rokowań z zarządem.

Dwa pozostałe związki, które zgodnie z procedurą czekają do poniedziałku na odpowiedź zarządu w sprawie swych postulatów płacowych to: Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" PKN Orlen i Grupa Orlen oraz Międzyzakładowy Branżowy Związek Zawodowy w Grupie Kapitałowej PKN Orlen.

d95zqda

W piątek biuro prasowe płockiego koncernu, informując o braku porozumienia ze związkami zawodowymi podało, iż w ocenie zarządu niekorzystna sytuacja gospodarcza kraju oraz wyniki finansowe spółki nie stwarzają możliwości podwyżki wynagrodzeń, a wobec tego wskaźnik wzrostu płac w 2009 r. powinien wynieść w spółce 0 proc. Związki postulowały wówczas wskaźnik wzrostu płac na poziomie 10 proc.

Międzyzakładowy Branżowy Związek Zawodowy w Grupie Kapitałowej PKN Orlen zmodyfikował swoje wcześniejsze stanowisko i zaproponował w postulacie skierowanym do zarządu płockiego koncernu alternatywne rozwiązanie, polegające na tym, by ewentualnie uzgodnić kwotę jednorazowych świadczeń, stanowiących rekompensatę w przypadku braku podwyżek płac.

"Nasza organizacja związkowa, biorąc pod uwagę sytuację makroekonomiczną i sytuację wewnątrz firmy, dostrzega w tej chwili pole kompromisu w sprawach płacowych. Rozważamy także możliwość, aby pracodawca zrekompensował pracownikom brak wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w tym roku w wypłacie jednorazowych świadczeń" - powiedział PAP wiceprzewodniczący związku branżowego Mariusz Konopiński.

Wyjaśnił, że chodzi o "dwa, trzy jednorazowe świadczenia" w ciągu tego roku "w jakiejś konkretnej kwocie", które zrekompensują brak podwyżek. Dodał, że jego związek wystąpił w tej sprawie w czwartek z oficjalnym żądaniem do zarządu i na odpowiedź czeka do poniedziałku.

d95zqda

Także do poniedziałku na odpowiedź zarządu na swoje żądanie płacowe czeka Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" PKN Orlen i Grupa Orlen. Według wiceprzewodniczącego tego związku Walentego Cywińskiego, argumenty zarządu PKN Orlen, który odmawia podwyżki płac, nie są przekonujące, gdyż koncern odnotowuje wzrost wolumenu sprzedaży, a różnica między uposażeniem załogi a kadry menedżerskiej jest znaczna.

Cywiński zaznaczył, iż postulowany wskaźnik wzrostu płac na poziomie 10 proc. to stanowisko "wyjściowe do dalszych negocjacji". "Czekamy do poniedziałku, jakie stanowisko pracodawca przyjmie. Możemy wtedy usiąść do stołu i możemy szukać rozwiązania. Zobaczymy, jaki będzie bieg zdarzeń" - dodał.

Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego oraz Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" PKN Orlen i Grupa Orlen i Międzyzakładowy Branżowy Związek Zawodowy w Grupie Kapitałowej PKN Orlen to największe organizacje związkowe w koncernie.

PKN Orlen podał w ubiegłym tygodniu, iż w drugim kwartale 2008 r. miał 3,05 mld zł straty netto, a w całym zeszłym roku 659 mln zł straty netto - w całym 2008 r. koncern miał 758 mln zł zysku operacyjnego. Jak zapowiedział prezes spółki Jacek Krawiec, wydatki inwestycyjne grupy PKN Orlen w 2009 r. zostaną ograniczone i wyniosą poniżej 4 mld zł, a oszczędności mają wynieść 1,5 mld zł.

Krawiec, oceniając wynik finansowy PKN Orlen, zaznaczył, iż są to straty papierowe, wynikające m.in. z konieczności przeszacowania zapasów ropy naftowej wobec wahań cen tego surowca i kursów walut. (PAP)

mb/ pad/ jbr/ ana/

d95zqda

Podziel się opinią

Share
d95zqda
d95zqda