"Trzynastki" dla kierowników podległych premierowi i ministrom
Kierownikom państwowych jednostek
organizacyjnych podległych premierowi i ministrom przywrócone
zostaną "trzynaste" pensje - stanowi uchwalona przez Sejm
nowelizacja ustawy o Państwowym Zasobie Kadrowym i wysokich
stanowiskach państwowych.
12.01.2007 | aktual.: 12.01.2007 10:17
Nowelizację poparło 252 posłów, przeciwko było 19, od głosu wstrzymało się 149. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.
"Trzynastki" dla kierowników państwowych jednostek organizacyjnych podległych premierowi i ministrom zlikwidowała ustawa o Państwowym Zasobie Kadrowym uchwalona przez Sejm w sierpniu ub.r.
"Trzynaste" pensje stracili wówczas szefowie: Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Rządowego Centrum Legislacji, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Polskiej Organizacji Turystycznej, Urzędu Dozoru Technicznego, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Produktów Biobójczych, Polskiego Centrum Akredytacji.
Uchwalona nowelizacja przywraca im dodatkowe wynagrodzenie roczne.
Nowelizując ustawę posłowie zdecydowali także, że dodatkowe wynagrodzenie roczne otrzymywać mają także wojewódzcy lekarze weterynarii oraz ich zastępcy.
Nowelizacja usuwa ponadto podwójną regulację dotyczącą wynagrodzeń dla osób zajmujących wysokie stanowiska państwowe. Chodzi o to, by pierwszeństwo miały przepisy szczegółowe znajdujące się w ustawach powołujących dany organ, a nie w ustawie o Państwowym Zasobie Kadrowym.
Państwowy Zasób Kadrowy ma skupiać osoby z kwalifikacjami odpowiednimi do objęcia wyższych stanowisk w administracji państwowej. Chodzi m.in. o stanowiska dyrektorów generalnych i ich zastępców w urzędach administracji państwowej, szefów agencji i funduszy celowych. Premier, ministrowie i szefowie odpowiednich jednostek mogą wybierać spośród kandydatów figurujących w Państwowym Zasobie Kadrowym zamiast przeprowadzać konkurs.
W PZK znajdą się osoby, które przejdą specjalny egzamin, organizowany - przynajmniej trzy razy do roku - przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej. Ustawa o PZK mówi, że do egzaminu przystąpić mogą osoby z wyższym wykształceniem, nie karane za przestępstwa umyślne, cieszące się nieposzlakowaną opinią, z co najmniej pięcioletnim stażem pracy i znające co najmniej jeden język obcy spośród języków roboczych Unii Europejskiej.