Trwa ładowanie...
d1vpvr7

Turbulencje w Chinach i polska polityka mogą podcinać złotemu skrzydła

Warszawa, 03.09.2015 (ISBnews/ City Index) - Podczas środowego posiedzenia NBP pozostawił stopy procentowe na poziomie 1,5%, zgodnie z przewidywaniami. Prezes Belka dał też do zrozumienia, że sytuacja nie ulegnie zmianie do końca roku. Należy jednak pamiętać o zbliżających się wyborach. Związana z nimi niepewność może rzucić cień na te perspektywę dla złotego. 

Share
d1vpvr7

Przewidywany przez NPB wzrost gospodarczy w tym roku nie wydaje się być zagrożony. W najbliższych miesiącach złoty powinien uwolnić się z deflacyjnego terytorium, co potwierdza perspektywę stabilnej polityki pieniężnej w Polsce w najbliższym czasie.

Największe zagrożenia dla złotego to obecnie spadające ceny surowców oraz turbulencje na rynkach wschodzących, zainicjowane przez obawy o tempo światowego wzrostu. Prezes Belka zauważył również, że nagłe przewalutowanie kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim może znacząco osłabić złotego. Decyzje w tej sprawie jednak jeszcze nie zapadły.

Z punktu widzenia analizy technicznej, kurs EUR/PLN wydaje się znajdować między młotem a kowadłem, ze wsparciem w okolicach 4,2070 i oporem przy 4,2700. Natomiast wykres kursu USD/PLN może przybierać kształt formacji głowy z ramionami, jeśli uda się pokonać opór przy 3,7900.
Warto obserwować dzisiejsze posiedzenie dotyczące polityki pieniężnej w strefie euro oraz publikację danych dotyczących amerykańskiego rynku pracy, która pojawi się w piątek.

Chris Tedder z City Index

(ISBnews/ City Index)

d1vpvr7

Podziel się opinią

Share
d1vpvr7
d1vpvr7