Tusk przedstawia "Plan stabilności i rozwoju"

Premier Donald Tusk przedstawił założenia pakietu działań gospodarczych "Plan stabilności i rozwoju", który ma pomóc w walce ze skutkami kryzysu finansowego i zapewnić utrzymanie stabilnego i wysokiego wzrostu gospodarczego. Z rządowych wyliczeń wynika, że dzięki środkom krajowym i unijnym na rynek trafi ponad 90 miliardów złotych.

Tusk przedstawia "Plan stabilności i rozwoju"
Źródło zdjęć: © PAP

30.11.2008 | aktual.: 30.11.2008 20:51

Szef rządu poinformował, że konsekwencją planu będą projekty ustaw i rozporządzeń, a także zmiany w budżecie na przyszły rok. Oficjalną prognozę wzrostu PKB obniżono z 4.8 na 3.7%. Premier podkreślił, że lata 2009 i 2010 będą najważniejsze jeśli chodzi o zdolność stabilizowania sytuacji kryzysowej w Polsce i na świecie. Kluczowym założeniem planu jest podtrzymanie zaplanowanego deficytu budżetowego.

W ramach inicjatyw prorozwojowych rząd zamierza między innymi zwiększyć dostępność kredytów dla przedsiębiorców. W tym celu do 40 mld złotych zwiększony zostanie budżetowy limit na poręczenia i gwarancje Skarbu Państwa. W ramach wsparcia dla rynku finansowego i zabezpieczenia wypłacalności instytucji finansowych rząd przygotowuje ustawę, która umożliwi ich dokapitalizowanie w zamian za obejmowanie ich akcji przez Skarb Państwa.

Kolejnym elementem planu antykryzysowego jest wzmocnienie systemu gwarancji i poręczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw. Według rządowych szacunków średnia wartość poręczenia wyniesie 50% kwoty kredytu, a cała akcja kredytowa osiągnie poziom prawie 20 miliardów. Kredytowanie ma wspomagać państwowy Bank Gospodarstwa Kredytowego, który zostanie dokapitalizowany kwotą dwóch miliardów złotych.

Na przeciwdziałanie skutkom kryzysu pozytywnie wpłynąć ma również przyspieszenie inwestycji wspieranych przez Unię Europejską. W związku z tym wydatkowanie unijnych pieniędzy wzrośnie z dziesięciu do blisko siedemnastu miliardów złotych.

Nowością będzie wprowadzenie odpisu amortyzacyjnego dla przedsiębiorców. Mała firma lub firma rozpoczynająca swoją działalność będzie mogła wpisać w swoje koszty wszystkie wydatki ponoszone na inwestycje do wysokości 100 tys. euro w latach 2009 -2010. Taką pomocą objęte byłyby również firmy, które rozpoczęły działalność w roku 2008.

Wśród pozostałych elementów rządowego planu znajdują się również: znoszenie barier dla inwestycji w infrastrukturę teleinformacyjną, umożliwienie zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na prace badawcze oraz wspieranie inwestycji w odnawialne źródła energii.

Rząd deklaruje także specjalne wsparcie dla najbardziej potrzebujących i poszkodowanych przez spowolnienie gospodarcze w tym dla rodzin ubogich, zwłaszcza wielodzietnych, osób niesamodzielnych, a także walkę z niedożywieniem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)