Trwa ładowanie...
du8psbm

Tusk: Wszystkie działania rządu - przeciw zadłużaniu się państwa

Premier Donald Tusk zapewnił we wtorek, że wszystkie działania jego rządu mają zapobiegać nadmiernemu zadłużaniu się państwa. Rząd chce, by żadna ekipa - w tym obecna - nie mogła wydawać więcej, niż wynoszą dochody państwa - podkreślił Tusk.

du8psbm
du8psbm

- Wszystkie działania rządu i ministra finansów, także na poziomie ustawowym, mają zapobiegać zadłużaniu się państwa. Mówię tu o regule budżetowej - wydatkowej, kolejnym projekcie budżetu na 2011 r. - bardzo oszczędnym, zamrożeniu płac dla administracji, budżetówki i innych - powiedział premier Tusk we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

- Niespełna trzy lata rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - mimo niezłego wzrostu, jak na czasy kryzysu - to są czasy nieustannego oszczędzania, w ramach możliwości, które rząd ma w ręku - podkreślił. Zaznaczył, że rząd stara się wprowadzać te oszczędności "w sposób przemyślany i delikatny".

- Rząd nie będzie wykonywał gestów po to, by dać satysfakcję ekspertom, ale za tę satysfakcję będą płacić ludzie - zadeklarował Tusk. - Stosujemy metody, które są bezpieczne dla polskiego państwa, które zatrzymają proces zadłużania i to w perspektywie strategicznej - dodał.

- W Polsce żadna ekipa, w tym nasza, nie będzie mogła wydawać więcej niż wynoszą dochody państwa - podkreślił.

du8psbm

- Zdajemy sobie sprawę, że to zadłużenie jest niepokojące, ale chcę zwrócić uwagę, że to nie mój rząd rozkręcił spiralę wydatków równocześnie obcinając dochody - obniżając podatki - powiedział szef rządu. - To nie jest wcale genialne posunięcie - obniżyć podatki, nie ruszając wydatków, odpowiedzialność każe obniżając podatki, obniżyć również wydatki - mówił.

- Nasi poprzednicy obniżając podatki, zapomnieli obniżyć wydatki. My staramy się tę sytuację zrównoważyć - dodał.

Rząd w przyjętym w sierpniu Wieloletnim Planie Finansowym Państwa założył, że deficyt budżetowy w 2011 roku będzie maksymalnie na poziomie 45 mld zł, a w latach 2010-2013 dług publicznych w relacji do PKB nie przekroczy drugiego progu ostrożnościowego z ustawy o finansach publicznych, czyli 55 proc.

Planowany przez rząd w projekcie budżetu na 2010 r. deficyt na poziomie 52,2 mld zł, ma być niższy i wyniesie na koniec roku 48,3 mld zł - zakłada rząd.

du8psbm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du8psbm