Trwa ładowanie...
d3dc5u7
opcje

Tusk: za tydzień rząd rozpatrzy propozycje ws. opcji walutowych

Za tydzień rząd będzie rozpatrywał projekty
ministerstwa gospodarki dotyczące opcji walutowych - poinformował
na wtorkowej konferencji premier Donald Tusk.

Share
d3dc5u7

_ Premier Pawlak zapowiedział dzisiaj, że projekt będzie w wersji skończonej za tydzień, w związku z tym za tydzień będziemy go rozpatrywali _ - powiedział Tusk.

Premier zapewnił, że jeśli będzie możliwość skutecznej ochrony przedsiębiorstw przed "skutkami tych nieszczęsnych umów opcyjnych", to rząd będzie "bardzo poważnie się nad tym zastanawiać".

_ Sam problem jest dość interesujący, chociaż mnie osobiście bardzo zależy na tym - i tak samo premierowi Pawlakowi - żeby pomóc polskim przedsiębiorstwom, jeśli to jest możliwe, a nie żeby zamanifestować tylko dobrą wolę _ - zaznaczył Tusk.

d3dc5u7

We wtorek wicepremier Waldemar Pawlak poinformował dziennikarzy, że jego resort przedstawi projekty ustaw dotyczących opcji walutowych. MG zaproponowało trzy podejścia do rozwiązania problemu umów na opcje walutowe. Pierwsze - jak mówił - "łagodne", w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy gwarantuje stronom prawo do renegocjacji warunków umów na opcje. Druga propozycja pozwala na odstąpienie od umowy, trzecia - na unieważnienie umowy na opcje z mocy prawa.

_ Na przyszłym posiedzeniu rządu możemy tę sprawę przesądzić _ - powiedział Pawlak. Jego zdaniem projekt - w przypadku zgody politycznej - ma szanse zostać przyjęty w ciągu kilku tygodni.

Kilkanaście miesięcy temu, kiedy złoty umacniał się, przedsiębiorcy sprzedający swoje usługi bądź towary za waluty obce, w obawie przed stratami, zawierali z bankami umowy dotyczące tzw. opcji walutowych. Chcieli w ten sposób zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym. Jak podkreślał we wtorek wicepremier Pawlak, umowy te były "asymetryczne" i "wyłączały odpowiedzialność banku, jeżeli złoty się zbyt mocno umocni, a nie było klauzuli wyłączającej w przypadku osłabienia złotego".

Opcja walutowa jest rodzajem umowy między nabywcą a wystawcą, według której nabywca ma prawo do kupna albo sprzedaży określonej ilości jednej waluty za drugą walutę, po ustalonym w umowie kursie bazowym. Transakcji można dokonać albo w określonym dniu, albo odcinku czasu. Za opcję nabywca płaci wystawcy, którego obowiązkiem jest realizacja prawa nabywcy.

d3dc5u7

Podziel się opinią

Share
d3dc5u7
d3dc5u7