Trwa ładowanie...
ycipk-4k6fvy

Tusk zgarnie wysoką odprawę po zakończeniu kadencji w Radzie Europejskiej. Pensja prezydenta nie robi przy tym wrażenia

Jako prezydent Donald Tusk mógłby zarobić w ciągu 5 lat 1,2 mln zł. Czy to dużo, to już każdy oceni samodzielnie, bo przecież i odpowiedzialność jest wielka. Okazuje się, że podobną sumę Tusk dostanie za sam fakt zakończenia kadencji przewodniczącego Rady Europejskiej – i to bez konieczności robienia czegokolwiek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk oświadczył przed kilkoma dniami, że nie będzie się ubiegał o stanowisko prezydenta. Rozczarował tym wielu zwolenników opozycji
Donald Tusk oświadczył przed kilkoma dniami, że nie będzie się ubiegał o stanowisko prezydenta. Rozczarował tym wielu zwolenników opozycji (East News, Fot: FREDERICK FLORIN/AFP/East News)
ycipk-4k6fvy

Gdyby decyzje o tym, czy startować w wyborach prezydenckich, Donald Tusk miał podejmować przez pryzmat finansów, odpowiedź jest prosta: nie warto. Bo tak naprawdę jako "emerytowany" przewodniczący Rady Europejskiej dostanie więcej niż gdyby zarobił jako prezydent. I to nie robiąc zupełnie nic.

Jak to możliwe? "Fakt" wyjaśnia, że "na otarcie łez" Tusk będzie dostawać przez dwa lata dodatek przejściowy – w wysokości 1,4 mln zł. To więcej, niż w ciągu pięciu lat zarobiłby jako prezydent Polski. Bez obowiązków, stresu, presji ze strony mediów i wyborców.
Jak 57 tys. zł miesięcznie z tytułu dodatku przejściowego prezentuje się w zestawieniu z pensja głowy państwa? Pensja prezydenta zależy od tzw. kwoty bazowej ustalanej w ustawie budżetowej. Obecnie kwota ta wynosi 1789,42 zł. Pensja głowy państwa to 10-krotność kwoty bazowej plus dodatek za wysługę lat (maksymalnie może wynieść 20 proc.). Pensja obecnego prezydenta to 20 137,64 zł.

ycipk-4k6fvy

Zakładając, że kwota bazowa nie zmieni się, przez pięć lat prezydentury Tusk zarobiłby 1,2 mln zł – wyliczył "Fakt".

Obejrzyj: PiS czeka na Tuska. "To może być bolesne"

ycipk-4k6fvy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4k6fvy

ycipk-4k6fvy
ycipk-4k6fvy