TVP wydała pieniądze na programy, których nie wyemitowano

Telewizja Polska przez ponad dwa lata wydała 1,31 mln zł na produkcje, których nigdy nie wyemitowano — informuje portal wirtualnemedia.pl, powołując się na raport Najwyższej Izby Kontroli.

Telewizja Polska przeszła kontrolę NIK
Telewizja Polska przeszła kontrolę NIK
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl

Kontrola NIK wykazała, że od 2021 r. do maja 2023 roku, TVP przeznaczyła 1,31 mln zł na produkcje, które nie doczekały się emisji. W raporcie wymienione zostały 24 audycje, na które pieniądze przeznaczyły trzy struktury organizacyjne Telewizji Polskiej: biuro programowe, TVP Polonia oraz Centrum Kultury i Historii - pisze portal wirtualnemedia.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poprawki do Polskiego Ładu. "Pracodawcy też są na wojnie"

Kontrola NIK w TVP

Jak tłumaczą władze TVP, jeden z tytułów nie został pokazany w związku z "drastycznym wydźwiękiem i idącym za tym brakiem zgodności z linią programową telewizji publicznej".

Z kolei inny obraz nie spełniał warunków technicznych z powodu "słabej jakości kopii filmowej, połączonej z brakiem możliwości jej rekonstrukcji". Kontrolerzy NIK zaznaczyli, że tytułów, których nie wyemitowano, nie skierowano też do rezerwy emisyjnej. Oznacza to, że rezygnacja z nich jest definitywna, a to według NIK jest "działaniem nierzetelnym i niegospodarnym".

To nie jedyne problemy stacji. Okazuje się bowiem, że pracownicy TVP szykują się na nadchodzące zmiany, w związku z obietnicami Donalda Tuska, który w kampanii wyborczej zapewnił, że Koalicja Obywatelska (przy wsparciu Lewicy i Trzeciej Drogi) "będzie potrzebować dokładnie 24 godzin, żeby PiS-owska telewizja rządowa zamieniła się w publiczną".

Zmiany w TVP. Prawnicy wskazują sposoby

Czy możliwe są szybkie zmiany w mediach publicznych, biorąc pod uwagę, że to Rada Mediów Narodowych, którą powołano do życia za czasów rządów PiS, decyduje o obsadzie najwyższych stanowisk? "Rzeczpospolita" wskazuje możliwe scenariusze. Dziennik podkreśla, że zmiana władzy zarówno w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu to nie będzie zadanie, które można zrealizować od ręki. Wszystko przez to, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa Rada Mediów Narodowych, ciało specjalne stworzone podczas rządów PiS, które ma decydujący głos w kwestii obsadzania stanowisk w zarządach spółek prowadzących te stacje.

"Rzeczpospolita" informuje, że prawnicy wskazują jednak legalne metody, które mogą posłużyć do zmiany zarządów Telewizji Polskiej SA i Polskiego Radia SA. Mają na myśli argument, jakim jest niekonstytucyjność przepisu, który umożliwia Radzie Mediów Narodowych obsadzanie stanowisk w mediach. Trybunał Konstytucyjny, z Andrzejem Rzeplińskim jako prezesem, uznał to w wyroku z 13 grudnia 2016 r.

Sejm nie zastosował się do tego orzeczenia i do dnia dzisiejszego nie przywrócił poprzedniego brzmienia przepisów, które dawały kompetencje do obsadzania zarządów TVP i PR wyłącznie przez konstytucyjny organ, jakim jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - przypomina dziennik.

Profesor Michał Romanowski, ekspert prawa spółek, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wskazuje, że w sytuacji, gdy ten przepis został zakwestionowany, a istnieją obawy, że państwowy majątek jest źle zarządzany, można skorzystać z przepisów kodeksu spółek handlowych.

- Dają one prawo jednoosobowemu akcjonariuszowi spółki, czyli w tym przypadku Skarbowi Państwa, do odwoływania lub zawieszania członków zarządu. W tym przypadku państwo reprezentuje minister właściwy do zarządu majątkiem państwowym - mówi w rozmowie z dziennikiem ekspert.

Źródło artykułu:WP Finanse

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)