Trwa ładowanie...

Twoje rachunki za energię mogą być niższe

Męczą cię opłaty za energię? Już od nowego roku mogą być niższe. Od 1 stycznia będzie można się ubiegać o dopłaty do rachunków za prąd i gaz - pisze "Rzeczpospolita".

Twoje rachunki za energię mogą być niższeŹródło: AFP, fot: Barbara Sax
d3dbax6
d3dbax6

Uchwalona przez Sejm nowelizacja prawa energetycznego wprowadza taką możliwość. O dofinansowanie do prądu będą mogły się starać osoby, które korzystają z dodatku mieszkaniowego, a o dopłaty do gazu - osoby korzystające z ryczałtu za opał.

Wysokość dopłaty nie może wynieść więcej, niż 30 proc. limitu wyliczanego na podstawie średniego zużycia energii elektrycznej, średniej jej ceny i liczby osób w gospodarstwie domowym. Limit ten ma być ogłaszany co roku minister gospodarki. Średnio ma ona wynieść 20-30 zł. Na ten cel zaplanowano wydatki rzędu około 114 mln zł. Posłowie chcą, by obowiązywały przez 10 lat.

Zdaniem Tomasza Piotra Nowaka, posła sprawozdawcy, dodatki są związane z uwalnianiem rynku energetycznego.

Nowelizacja prawa wprowadza również możliwość produkowania energii na własne potrzeby w tzw. mikroinstalacjach. Zakład energetyczny podłączy do sieci taką instalację za darmo, a jej właściciel będzie mógł odsprzedawać nadwyżkę energii.

d3dbax6

Nowe przepisy uniemożliwiają zakładowi energetycznemu odcięcie dopływu prądu bez podania powodu. Kto zaś będzie miał prąd odcięty, może od decyzji tej do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki odwołać się.

Ponadto następuje uwolnienie rynku gazu. Docelowo na giełdę ma trafić 70 proc. błękitnego paliwa. Do końca 2013 roku ma to być 30 proc., w I połowie 2014 roku - 50 proc., a od 1 lipca 2014 - 70 proc.

Odbiorcy przemysłowi, którzy zużywają do swojej produkcji ponad 100 GWh rocznie, nie będą musieli kupować części energii ze źródeł odnawialnych, co obniży im ogólne koszty działania. Objęci tym systemem są odbiorcy wydobywający węgiel kamienny lub rudy metali nieżelaznych, prowadzący produkcję wyrobów z drewna (z wyłączeniem mebli), papieru, chemikaliów, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, szkła, ceramicznych materiałów budowlanych, metali, żywności.

d3dbax6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dbax6