Tych leków może zabraknąć w aptekach. Resort zdrowia pokazał listę
Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków, których dostępność na terenie Polski może być zagrożona. Wymienionych na niej produktów nie będzie można wywozić poza terytorium kraju. Na liście znalazły się preparaty stosowane przy leczeniu m.in. cukrzycy i padaczki.
Resort zdrowia średnio raz na dwa miesiące publikuje obwieszczenie, w którym wymienia produkty lecznicze, których dostępność w aptekach jest zagrożona. Najnowszy dokument zacznie obowiązywać od 26 lipca 2024 r. Lek zostaje umieszczony na liście, jeżeli jego brak zgłosi przynajmniej 5 proc. aptek w danych województwie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowa wizytówka Łodzi? W majówkę były tłumy. Ludzie zaskoczeni cenami
Cały wykaz liczy 240 pozycji. Wśród nich można znaleźć leki stosowane przez osoby chore na cukrzycę, padaczkę, nowotwory, a także opioidy czy fentanyl. Dlaczego wymienionych przez ministerstwo produktów może zabraknąć na rynku? "Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że poza chwilowymi niedoborami w hurtowniach, za braki może odpowiadać także Główny Inspektorat Farmaceutyczny, wstrzymując produkcję konkretnego preparatu.
Zmiany w receptach od 1 sierpnia
Wraz z początkiem sierpnia 2024 r. zaczną obowiązywać zmiany w receptach okresowych. Lekarze będą mieli obowiązek wprowadzić do systemu informacje o okresie stosowania i ilości leku na receptach rocznych.
Resort zdrowia tłumaczy, że zmiany dotyczą recept ważnych 365 dni, ale w szczególności tych z okresem stosowania między 121 a 360 dniem.
"Ma to na celu uporządkowanie zapisu dawkowania na receptach oraz zapewnienie poprawnej i czytelnej informacji. [...] Kwestia rozszerzenia możliwości dawkowania wynika z procesu automatyzacji prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia" - wyjaśnia MZ.