Tydzień ekologicznego transportu

Nie trzeba wielkich działań, by poprawić klimat we własnym mieście; wystarczy trzymać się prostych zasad - przekonywał minister środowiska prof. Maciej Nowicki, inaugurując w środę w Warszawie tydzień ekologicznego transportu.

Nie jeżdżę do kiosku samochodem, na niewielkich odległościach poruszam się pieszo lub na rowerze, korzystam z transportu miejskiego. Gdy kupuję nowy samochód, zwracam uwagę na jego uciążliwość dla środowiska. Przyszłość - to samochody z silnikami elektrycznymi czy wodorowymi, ciche i emitujące jak najmniej zanieczyszczeń - mówił minister.

W akcji pod hasłem "Popraw klimat swojego miasta" bierze udział 1,5 tys. europejskich miast, wśród nich 126 polskich. Resort środowiska jest koordynatorem akcji w Polsce.

Konferencję prasową, inaugurującą Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, Nowicki zorganizował w jednym z nowoczesnych centrum przesiadkowych stolicy - na krańcowej stacji metra Młociny. Mają tu swoje pętle autobusy i tramwaje, zbudowano też wielopoziomowy parking, gdzie można pozostawić samochód i pojechać do centrum publicznym transportem.

Takie rozwiązanie oszczędza nie tylko środowisko, ale i czas - argumentował minister. Przejazd metrem z Młocin do centrum - to ok. 20 minut; jazda samochodem zabiera od 30 minut do godziny, w zależności od natężenia ruchu i korków. Nowicki zachęcał do pozostawiania samochodów na parkingach i korzystania z komunikacji zbiorowej, która mniej zatruwa powietrze.

_ To wielkie ułatwienie, w ostatnich latach obserwujemy przełom w komunikacji miejskiej, poprawę w taborze autobusów, tramwajów, ale i tu - w Warszawie i w całym kraju jest jeszcze wiele do zrobienia. Brakuje nam obwodnic, brakuje zielonych pasów dla samochodów, gdzie można się poruszać bez zatrzymywania się na kolejnych światłach. Za mało ścieżek rowerowych, które mogłyby mocno odciążyć ruch samochodowy w mieście, i stref ruchu pieszego _ - powiedział.

Prezes PKP Andrzej Wach przypominał, że kolej i transport szynowy jest uznawany za najbardziej przyjazny środowisku. Podkreślał, że przy nowych inwestycjach dworcowych, modernizacji linii kolejowych, PKP tworzy parkingi samochodowe i rowerowe, pozwalające na dogodną przesiadkę do pociągu. Takie parkingi funkcjonują m.in. w Pruszkowie, Dęblinie, czy Skierniewicach. Zapowiedział, że nowe modernizowane dworce w dużych miastach - m.in. w Warszawie (Warszawa Zachodnia) czy we Wrocławiu będą miały parkingi.

W sobotę i niedzielę w stolicy odbędą się imprezy z okazji Dni Transportu Publicznego, promujące komunikację miejską i kolejową. W programie są m.in. pokazy historycznego i nowoczesnego taboru, prezentacja pojazdów specjalnych i technicznych, prezentacja samochodu do ratownictwa techniczno-wysokościowego, pokazy pierwszej pomocy. W niedzielę będzie można zwiedzić stację techniczno-postojową metra na Kabatach, zajezdnię tramwajową na Żoliborzu i autobusową "Kleszczowa".

Wśród imprez kolejowych zaplanowano przejazd pociągiem ciągniętym przez parowóz z Warszawy Zachodniej do Błonia i Grodziska Mazowieckiego. Kolejarze pokażą też czołg wykorzystywany przy naprawach torów przez PKP, lokomotywy i wagony, m.in. 120-letni wagon osobowo-towarowy, pociąg do naprawy linii elektrycznych. Będzie można przejechać się drezyną i zwiedzić nastawnię.

22 września - wtedy przypada "dzień bez samochodu" - kierowcy w Warszawie będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. W 6 miejscach będzie można wypożyczyć rower, po okazaniu dowodu rejestracyjnego samochodu.

Źródło artykułu:PAP
transportochrona środowiskaekologia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)