Trwa ładowanie...

Tyle kosztuje teraz noc w izbie wytrzeźwień. Po podwyżkach kwota powala

Od początku 2024 r. wzrosła maksymalna opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień. To podwyżka o 45 zł. Za równowartość nowej stawki można byłoby przenocować w hotelu w Warszawie.

Podwyżka stawki za pobyt na izbie wytrzeźwień od stycznia 2024 r.Podwyżka stawki za pobyt na izbie wytrzeźwień od stycznia 2024 r.Źródło: East News, fot: Piotr Krzyzanowski Polska Press
d4mwawx
d4mwawx

Maksymalną wysokość opłaty za pobyt na izbie wytrzeźwień określa minister zdrowia w obwieszczeniu. Z najnowszego komunikatu wynika, że po waloryzacji stawka wynosi 437,81 zł.

Jest to stawka maksymalna, co oznacza, że gminy mogą ustalić niższy próg. Jednak jak podaje "Rzeczpospolita", władze samorządowe rzadko się na to decydują.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowy podatek na armię. Czy to dobry pomysł? - Marcin Piątkowski - Biznes Klasa #16

Dla porównania - pobyt na "wytrzeźwiałce" w 2023 r. kosztował nie więcej niż 393,1 zł. Mamy więc do czynienia z podwyżką o 45 zł.

d4mwawx

Kto może trafić do izby wytrzeźwień?

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmu wskazuje, że do izby wytrzeźwień mogą zostać skierowane osoby nietrzeźwe, które "swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób".

Jeśli w danej miejscowości nie ma takiego zakładu, to osoby nietrzeźwe są doprowadzane do jednostki policji. Za taki nocleg trzeba płacić tyle samo, co na izbie wytrzeźwień.

Pobyt na izbie wytrzeźwień trwa aż do wytrzeźwienia, ale nie dłużej niż 24 godziny. Osoby niepełnoletnie trafią do osobnych pomieszczeń.

Warunki w izbie wytrzeźwień. Podobna cena jak w hotelu

Na izbie wytrzeźwień zatrzymany ma do dyspozycji twardą pryczę, koc, ręcznik, mydło i ubranie zastępcze. Ewentualnie może liczyć na kawę. Ma wykonywane badanie lekarskie, a pielęgniarka lub ratownik medyczny zapewniają mu opiekę.

d4mwawx

Podczas pobytu doprowadzonemu zabierane są własne buty, telefon i pieniądze. Wizyta w tym miejscu wiąże się także z pogadanką na temat szkodliwego wpływu alkoholu i usłyszy zachęty do odwyku.

"Rz" wskazuje, że za taką samą kwotę, jak na "wytrzeźwiałce", można znaleźć nocleg w czterogwiazdkowym hotelu w Warszawie. W niektórych obiektach w tej cenie często oferowane jest także śniadanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4mwawx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mwawx