Tyle wynosi najniższa emerytura w Polsce. Była prezes ZUS mówi, jak to naprawić

- To jest polska specyfika - mówi o groszowych emeryturach prof. Gertruda Uścińska, była prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W Polsce wystarczy opłacić jedną składkę, by mieć prawo do świadczenia. Uścińska od lat apeluje, że trzeba to zmienić.

Tyle wynosi najniższa emerytura w Polsce. Była prezes ZUS mówi, jak to naprawić
Tyle wynosi najniższa emerytura w Polsce. Była prezes ZUS mówi, jak to naprawić
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Molecki
oprac. TOS

19.02.2024 | aktual.: 19.02.2024 13:56

- Systematycznie, czerwonym mazakiem zakreślałam informację dla rządu o najniższej przyznanej w danym miesiącu emeryturze. To były zazwyczaj dwa czy trzy grosze - mówi w poniedziałkowej rozmowie z money.pl prof. Gertruda Uścińska, która została niedawno odwołana ze stanowiska prezes ZUS.

"To żadna emerytura"

I przypomina, że postulat zmian w kwestii groszowych emerytur pojawił się już w przeglądzie emerytalnym z 2016 roku. - Otwarcie i szeroko mówiłam, żeby coś z tymi emeryturami groszowymi zrobić. To jest polska specyfika. Wypłacając 4 czy 40 groszy, a nawet 4 czy 40 złotych emerytury, trzeba dopłacić za dokonanie przekazu pieniężnego ok. 10 zł. To nieracjonalne, a dla odbiorcy takiego świadczenia to żadna emerytura - tłumaczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

Jak tłumaczy była prezes ZUS, powodem jest to, że w Polsce jedna opłacona składka otwiera prawo do emerytury. Tymczasem w większości krajów unijnych jest to piętnaście, dziesięć lub pięć lat ubezpieczenia.

- Obywatel musi być w systemie na poważnie, a nie tylko incydentalnie. Musi zgromadzić jakiś kapitał emerytalny, by nabyć prawo do emerytury. U nas tego dolnego progu po prostu nie ma, choć przed reformą z 1999 r. był. Dzisiaj powinniśmy oczywiście zachować nabyte prawa do świadczeń, ale jednocześnie wprowadzić stopniowo dla kolejnych roczników warunek minimalnego stażu ubezpieczenia do nabycia emerytury - apeluje w rozmowie z money.pl.

Co można zmienić

- Najprostszym rozwiązaniem jest wprowadzenie zasady, by te groszowe emerytury nie były wypłacane co miesiąc, tylko na przykład raz na rok, bo i tak zachowane jest prawo do opieki zdrowotnej czy do innych świadczeń - mówiła Uścińska w sierpniu 2022 roku w rozmowie z PAP.

Prezes ZUS oceniła, że obecny system emerytalny jest dobrze uporządkowany z punktu widzenia wyzwań demograficznych. - Dalsze trwanie życia będzie się przedłużało, jeśli będziemy dbać o warunki życia i zdrowia. Z tego punktu widzenia nasz system emerytalny, który funkcjonuje od stycznia 1999 r., jest oparty na zdefiniowanej składce i on jest bezpieczniejszy dla jego utrzymania w perspektywie kilkudziesięciu lat, ponieważ on oparty jest na jasnej formule: twoja emerytura jest wprost proporcjonalna do tego, jak długo pracowałeś i kiedy przechodzisz na emeryturę – wyjaśniła.

I dodała, że system emerytalny wymaga polityki, która jest oparta na dobrych warunkach zatrudnienia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)