Tysiące dzieci bez 800 plus. Rząd zmienił zasady
Wprowadzono ważną zmianę w zasadach przyznawania świadczenia 800 plus. Teraz wypłata jest uzależniona od spełniania obowiązku szkolnego. W efekcie, od początku roku liczba dzieci z Ukrainy korzystających ze świadczenia zmniejszyła się o 20 tysięcy.
06.12.2024 15:02
Jak podaje dziennik.pl, od 1 września 2024 roku rozszerzono obowiązek edukacji w polskich placówkach oświatowych na wszystkie dzieci z Ukrainy przebywające na terenie Polski. Nowe przepisy obejmują zarówno roczne przygotowanie przedszkolne, jak i obowiązek szkolny oraz naukę w szkołach ponadpodstawowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe zasady wypłat 800 plus
Otrzymanie świadczeń takich jak 800 plus czy "Dobry Start" dla dzieci ukraińskich jest teraz uzależnione od spełnienia tego wymogu. Do jesieni 2024 roku nie istniało takie rozwiązanie, co umożliwiało pobieranie świadczenia dzieciom z Ukrainy, a jednocześnie nie weryfikował ich polski system oświaty.
Wyjątek stanowią uczniowie ostatnich klas szkół ukraińskich, którzy w roku szkolnym 2024/2025 mogą kontynuować naukę zdalnie w swoim kraju bez konieczności uczęszczania do polskiej szkoły.
Podczas sejmowej interpelacji wiceminister Joanna Mucha poinformowała, że od początku roku liczba dzieci pobierających świadczenie 800 plus zmniejszyła się o 20 tysięcy. Dodała, że powiązanie obowiązku szkolnego ze świadczeniem przyczynia się do lepszej weryfikacji uprawnień do zasiłku.
Najnowsze dane wskazują, że od początku roku szkolnego polskie szkoły przyjęły 33 tysiące nowych uczniów z Ukrainy. Mowa tu o dzieciach, które po raz pierwszy rozpoczęły naukę w polskim systemie edukacyjnym. W 2022 roku liczba dzieci uchodźców z Ukrainy w polskich szkołach wynosiła około 200 tysięcy.