Trwa ładowanie...
d2tomko
30-04-2012 08:17

Udany tydzień dla byków

Od pewnego czasu ważną rolę na wykresie kontraktów spełniała strefa oporu Fibonacciego: 2211 – 2214 pkt. zbudowana na bazie zniesienia 18.6%. Pomimo licznych prób, obóz byków nie potrafił zainicjować na tyle skutecznej akcji, by kontrakty mogły przedrzeć się ponad wskazany zakres i wejść w kolejną fazę ruchu wzrostowego.

d2tomko
d2tomko

Od pewnego czasu ważną rolę na wykresie kontraktów spełniała strefa oporu Fibonacciego: 2211 – 2214 pkt. zbudowana na bazie zniesienia 18.6%. Pomimo licznych prób, obóz byków nie potrafił zainicjować na tyle skutecznej akcji, by kontrakty mogły przedrzeć się ponad wskazany zakres i wejść w kolejną fazę ruchu wzrostowego.

Trzeba przyznać, że w kontekście niedawnej obrony dość istotnej zapory popytowej na WIG-u 20 (mam tu na myśli zakres: 2157 – 2164 pkt. zbudowany na bazie zniesienia 78.6%) perspektywa kontynuacji odreagowania wzrostowego wcale nie wydawała się czymś niedorzecznym. Kolejne sesje upływały, a notowania kontraktów nadal przebiegały jednak poniżej oporu Fibonacciego.

W trakcie piątkowych notowań doszło wreszcie do wyłamania. Co prawda zanim to nastąpiło, na FW20M12 ukształtował się dość silny impuls podażowy, ale ostatecznie – głównie w następstwie nagłej zmiany nastrojów na rynkach Eurolandu – kontrakty zaczęły podążać „pewnym krokiem” w kierunku północnym. Osobiście wydawało mi się, że dość szybko dojdzie do konfrontacji w kolejnym, wiarygodnie wyglądającym węźle podażowym: 2242 – 2246 pkt. Strefa była istotna, gdyż również tutaj wypadały projekcje symetrycznej, prospadkowej formacji ABCD.

Rynek zatrzymał się jednak na lokalnym oporze Fibonacciego: 2226 – 2228 pkt. i przez kilka następnych godzin byliśmy świadkami formowania się na wykresie FW20M12 bardzo wąskiego korytarza cenowego. Pomimo wszystko obóz byków starał się kontrolować sytuację (niebezpiecznie zrobiło się jedynie po publikacji nieco gorszych od oczekiwań danych z USA) ale niestety realizacja celu związanego ze sforsowaniem: 2226 – 2228 pkt. nie bardzo kupującym wychodziła.

d2tomko

Do wyłamania doszło dopiero w końcowej fazie handlu. W efekcie na wykresie ukształtowała się długa, biała świeca obrazująca ponadprzeciętny wzrost presji popytowej. Z załączonego wykresu wynika, że impet ruch wyczerpał się dopiero w okolicy eksponowanego wcześniej przeze mnie węzła podażowego: 2242 – 2246 pkt. (zamknięcie wypadło na poziomie 2233 pkt., co stanowiło wzrost wartości FW20M12 w relacji do czwartkowej ceny odniesienia wynoszący 1.13%).

Trzeba przyznać, że zanegowanie strefy: 2211 – 2214 pkt. (tzw. pierwsza zapora podażowa Fibonacciego) sprawiło, iż krótkoterminowy wizerunek techniczny wykresu uległ poprawie. Kolejną oznaką wzrostu aktywności popytu (rozważając tę kwestię przez pryzmat techniki) byłoby z pewnością przełamanie bariery podażowej: 2241 – 2245 pkt. Nieco wyżej z kolei plasuje się na wykresie kontraktów zakres cenowy: 2262 – 2265 pkt. wraz z przebiegającą w tym rejonie median line (kolor czerwony). Warto podkreślić, że istotnym wzmocnieniem tej strefy jest zniesienie wewnętrzne 38.2%. To właśnie wymieniony przedział cenowy pełni w moim odczuciu rolę kluczowej zapory podażowej (niebagatelne znaczenie ma oczywiście to, że we wskazanym rejonie przebiega również median line).

W pierwszej kolejności należałoby już jednak z uwagą obserwować strefę: 2241 – 2245 pkt. W przypadku jej sforsowania za realny wariant uznałbym test węzła podażowego: 2262 – 2265 pkt., gdzie powinno dojść do znaczącego wzrostu aktywności sprzedających.

Podsumowując, na wykresie kontraktów krystalizuje się w tej chwili ruch odreagowujący. Bykom udało się w minionym tygodniu przedrzeć ponad zakres pierwszej zapory podażowej Fibonacciego, co zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji tej inicjatywy. Dopiero jednak w przypadku sforsowania bariery cenowej: 2262 – 2265 pkt. moglibyśmy mówić o silnym sygnale technicznym, w znaczącym stopniu zmieniającym obraz techniczny wykresu. W moim odczuciu bykom (chociażby z racji specyfiki bieżącego tygodnia) może być trudno pokonać tutaj podaż. Za spory sukces kupujących uznałbym już zanegowanie węzła podażowego: 2241 – 2245 pkt.

d2tomko

Negatywnie należałoby się natomiast odnieść do przełamania wyeksponowanej na wykresie zapory popytowej: 2208 – 2210 pkt. zbudowanej na bazie dwóch zniesień wewnętrznych: 38.2% i 61.8% (rozwinę ten wątek w swoim pierwszym opracowaniu online, które wyjątkowo dzisiaj ukaże się około godz. 10.30).

Paweł Danielewicz
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2tomko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tomko