Trwa ładowanie...
d308z5n

UE da biednym 7,2 mld euro na walkę z emisją CO2

Wszystkie kraje UE zobowiązały się na szczycie w Brukseli do przekazania 7,2 mld euro na walkę ze zmianami klimatycznymi w najbiedniejszych krajach świata w latach 2010-2012 - ogłosił na zakończenie szczytu Fredrik Reinfeldt, premier Szwecji, która przewodniczy w tym półroczu UE.

d308z5n
d308z5n

- Globalna kwota wynosi 2,4 mld euro rocznie w latach 2010-2012. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mamy udziały ze wszystkich 27 krajów UE - powiedział Reinfeldt na konferencji prasowej.

Łącznie 2,4 mld euro rocznie oznacza przez trzy lata 7,2 mld euro.
- To więcej niż kwota, której mogliśmy oczekiwać ze strony UE i więcej niż szacunki robione kilka miesięcy temu - podkreślił towarzyszący mu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Finansowe wsparcie dla krajów najuboższych jest kluczowe dla porozumienia na trwającej w Kopenhadze światowej konferencji klimatycznej. Pieniądze mają płynąć jeszcze zanim w 2013 roku wejdzie w życie nowe światowe porozumienie o redukcjach emisji CO2, zastępujące protokół z Kioto. I to właśnie uzbieranie tych środków, na lata 2010-12, było głównym wyzwaniem brukselskiego szczytu UE. Każdy kraj zgłaszał dobrowolne składki ze swojego budżetu.

Wielka Brytania ma zapłacić 1,36 mld euro przez trzy lata, Francja i Niemcy po 1,26 mld euro, Szwecja 765 mln euro, Włochy 600 mln euro, Hiszpania 300 mln euro itd. Polska chce na ten cel przekazać 10 proc. dochodów ze sprzedaży nadwyżek uprawnień do emisji CO2 (tzw. AAU's), czyli do 60 mln euro, jak powiedział po szczycie premier Donald Tusk.
- Przyjęto to z uznaniem - podkreślił.

d308z5n

Reinfeldt przyznał, że w istocie unijna składka "to kombinacja nowych i starych środków". A to oznacza, że niektóre kraje "przekierowały" środki, które i tak zapisały w swoich budżetach na pomoc rozwojową dla krajów trzecich.

- Ważne jest to, że nasza wspólna kwota jest skierowana na lata 2010-2012 i wyłącznie na potrzeby klimatu - argumentował Reinfeldt.

Uzbierane w sumie 7,2 mld euro oznacza, że UE bierze na siebie około jednej trzeciej kosztów wsparcia najuboższych krajów w latach 2010-2012. Ich łączne potrzeby w tym okresie, które muszą być sfinansowane jeszcze przez inne uprzemysłowione potęgi, jak USA czy Japonia, są szacowane na 21 mld euro.

- Pokazujemy nasze przywództwo w ochronie klimatu, biorąc na siebie sprawiedliwą część, ale wzywamy inne kraje, by także wyszły z porównywalnymi ofertami - apelował Reinfeldt.

d308z5n

Hojna oferta ma przekonać kraje najuboższe do poparcia ambitnego porozumienia w Kopenhadze, które UE umożliwi przejście z uzgodnionych wcześniej 20 do 30 proc. redukcji emisji CO2 do roku 2020. UE podtrzymała warunek, że na podobny wysiłek muszą się zdobyć inne kraje rozwinięte. Największe oczekiwania ma pod adresem USA, które zapowiadają redukcje zaledwie o ok. 4 proc. do roku 2020 w porównaniu z rokiem 1990.

- Inne kraje rozwinięte muszą pójść dalej, niż przewidują teraz wstępnie, w tym zwłaszcza USA. Czekamy na zmianę stanowisk. Negocjacje trwają - powiedział Rainfeldt na konferencji prasowej.

- Decyzja, jaką podjęliśmy, jest warunkowa. To oferta. Są kraje jak USA i Kanada, których zapowiedzi redukcji nie są porównywalne - podkreślił szwedzki premier. - Musimy zobaczyć ruch ze strony innych krajów - apelował, zapowiadając jednocześnie "elastyczność" unijnego stanowiska.

d308z5n

O przejście UE z 20 na 30 proc. apelowali na szczycie wspólnej konferencji prasowej premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown oraz prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
- Francja i Wielka Brytania życzą sobie porozumienia w sprawie redukcji o 30 proc. do 2020 i jesteśmy dwoma krajami naciskającymi na Europę w sprawie tego ambitnego celu. Mamy nadzieję, że cała Europa przyjmie cel, jakim jest 30 proc. - powiedział Sarkozy. On także przyznał jednak, że ustalone przez UE rok temu warunki pozostają obowiązujące.

Premier Donald Tusk powiedział, że Polska jest gotowa uczestniczyć w projekcie redukcji emisji CO2 o 30 proc., ale - jak zastrzegł - strona polska będzie ten projekt dostosowywać do realnych możliwości naszego kraju w dłuższym okresie.
- Zakładamy, że realnie obniżymy redukcję, kiedy będziemy mogli wymienić energetykę węglową na jądrową, po 2020 roku - powiedział premier.

Michał Kot i Inga Czerny

d308z5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d308z5n