Trwa ładowanie...

Ujawniono stenogram rozmów z Putinem; jest też o Polsce

Na polecenie sądu kancelaria prezydenta Bułgarii Georgi Pyrwanowa opublikowała w sobotę stenogram jego rozmowy z ówczesnym prezydentem Rosji Władimirem Putinem ze stycznia 2008 r. W jednym z fragmentów Putin mówi o "obstrukcji" Polski w sprawie Nord Stream.

Ujawniono stenogram rozmów z Putinem; jest też o PolsceŹródło: AFP
d4mwawx
d4mwawx

Nawiązując do konkurencji w Europie o trasy gazociągów i ropociągów, Putin oświadczył: "To jest prawdziwa wojna. Wiecie, jaką obstrukcję zorganizowali nam nasi polscy bracia. Tylko dlatego, że zrezygnowaliśmy z drugiej rury przez ich terytorium. Oni już mają jeden rurociąg, chcieli mieć drugi, a kiedy my, dążąc do dywersyfikacji, postanowiliśmy, że druga rura przejdzie pod dnem Morza Bałtyckiego, zorganizowali nam światowy skandal. Doszło do destrukcji dwustronnych stosunków".

Do opublikowania stenogramu rozmów z Putinem z jego poprzedniej wizyty w Bułgarii zobowiązał kancelarię Pyrwanowa Sofijski Sąd Administracyjny na wniosek dziennikarza prowincjonalnego tygodnika "Desant", który w marcu zwrócił się o zgodę na wgląd do stenogramu. Gdy nie otrzymał odpowiedzi, złożył do sądu skargę na milczącą odmowę ze strony kancelarii prezydenckiej.

Orzeczenie sądu ogłoszono w piątek wieczorem. Nakazał on upublicznienie dokumentu na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Stenogram nie zawiera nieznanych faktów. Podczas rozmów, które odbyły się 18 stycznia 2008 r., Bułgaria i Rosja wstępnie porozumiały się co do realizacji trzech dużych regionalnych projektów energetycznych z rosyjskim udziałem: gazociągu pod Morzem Czarnym South Stream, ropociągu Burgas-Aleksandrupolis omijającego cieśninę Bosfor oraz budowy drugiej elektrowni atomowej przez rosyjski Atomstrojeksport.

d4mwawx

Po tych rozmowach Pyrwanow komentował, że Bułgaria wywalczyła "wielkiego szlema w energetyce".

Stenogram ukazał się na internetowej stronie prezydenta na kilka godzin przed pierwszą od 2008 r. wizytą Władimira Putina w Sofii, tym razem w charakterze premiera. Jej celem jest przyspieszenie projektów, o których była mowa prawie trzy lata temu. Zostały one zamrożone po powołaniu w Bułgarii centroprawicowego rządu Bojko Borysowa w lipcu 2009 r.

Stenogram został opublikowany, choć kancelaria prezydenta mogła się odwołać od decyzji sofijskiego sądu do wyższej instancji.

Z Sofii Ewgenia Manołowa

d4mwawx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mwawx