Trwa ładowanie...
d3kj2nc
knf

UKNF i UOKiK: firmy pożyczkowe żądają opłat za rozpatrzenie wniosku

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ostrzegają przed ryzykiem związanym z korzystaniem z usług firm pożyczkowych pobierających opłaty za rozpatrzenie wniosku o pożyczkę przed decyzją o jej przyznaniu.
Share
UKNF i UOKiK: firmy pożyczkowe żądają opłat za rozpatrzenie wniosku
Źródło: Thinkstockphotos
d3kj2nc

W środowym komunikacie UKNF i UOKiK zwrócono uwagę na skargi konsumentów dotyczące firm pożyczkowych. Wskazano w nim, że ok. 25 proc. z 3,9 tys. telefonów odebranych od listopada 2012 r. do marca 2013 r. w ramach bezpłatnej infolinii UKNF, obsługującej kampanię społeczną "Sprawdź, zanim podpiszesz" dotyczyło opłat pobieranych przed podpisaniem umowy pożyczkowej.

"Wśród zgłoszeń zdarzały się osoby, które w poszukiwaniu finansowania zdecydowały się na wniesienie opłaty, a następnie nie otrzymały ani pożyczki, ani zwrotu opłaty" - napisano w komunikacie.

W związku z tym UOKiK i UKNF przestrzegają konsumentów, by szczególną uwagę zwracali na zabezpieczenia oraz wszelkie opłaty wymagane przed udzieleniem pożyczki. "Zanim konsument podpisze umowę, powinien jasno wiedzieć, na jakich warunkach zostanie przyznana pożyczka, by jednoznacznie określić, czy je spełnia. Wpłacanie środków finansowych kredytodawcy przed podpisaniem umowy o pożyczkę, bez znajomości jej warunków wiąże się z dużym ryzykiem" - ostrzegają regulatorzy.

d3kj2nc

W informacji wskazano, że do obu instytucji wpływają skargi dotyczące problemu z odzyskaniem opłat wniesionych przed podpisaniem umowy w przypadku negatywnej decyzji pożyczkodawcy.

Urzędy podkreśliły, że wysokość opłat za udzielenie kredytu konsumenckiego oraz tryb ich uiszczenia powinny zostać określone w umowie. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, kredytodawca lub pośrednik kredytowy musi przekazać kredytobiorcy przed podpisaniem umowy m.in. informacje o: czasie obowiązywania umowy, stopie oprocentowania kredytu oraz warunkach jej zmiany, całkowitej kwocie kredytu, terminach i sposobie wypłaty kredytu, rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, całkowitej kwocie do zapłaty.

"W przypadku odstąpienia przez konsumenta od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy, kredytodawcy nie przysługują żadne inne opłaty, z wyjątkiem odsetek za czas korzystania z kapitału oraz opłat notarialnych i poniesionych na rzecz organów administracji publicznej" - przypomniano w komunikacie.

W informacji podano ponadto, że UOKiK prowadzi kontrolę, której celem jest zbadanie czy przedsiębiorcy oferujący usługi finansowe działają zgodnie z prawem w zakresie pobierania opłat od konsumentów oraz czy prawidłowo informują o kosztach swoich usług. Wyniki mają być znane w połowie roku. Urząd zaznaczył, że porady prawne oraz rady, na co zwracać uwagę pożyczając pieniądze można znaleźć na stronie internetowej UOKiK w specjalnie przygotowanym poradniku.

d3kj2nc

Podziel się opinią

Share
d3kj2nc
d3kj2nc