Trwa ładowanie...
d3j1jrf
mfw
03-03-2009 20:10

Ukraina pisze do MFW ws. kolejnej transzy kredytu

Władze Ukrainy wysłały we wtorek list intencyjny
do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), dzięki któremu -
jak liczą - instytucja ta wydzieli kolejną część z 16,5 mld
dolarów kredytu, przyznanego Ukrainie w ubiegłym roku na
złagodzenie następstw kryzysu finansowego.

d3j1jrf
d3j1jrf

List został podpisany przez prezydenta Wiktora Juszczenkę, premier Julię Tymoszenko i szefa Narodowego Banku Ukrainy Wołodymyra Stelmacha.

"Ich wspólne stanowisko pozwoli Ukrainie uzyskać drugą transzę kredytu MFW" - oświadczyła, cytując Juszczenkę, jego rzeczniczka Iryna Wannikowa. Chodzi o prawie 2 mld dolarów.

Jeszcze tydzień temu ukraiński prezydent odmawiał podpisania listu, będącego jednym z warunków MFW, który uzależniał od niego dalsze kredytowanie Ukrainy. Juszczenko twierdził, że przyłączy się do tego dokumentu, jeśli Tymoszenko zgodzi się m.in. na natychmiastową korektę budżetu państwa.

W poniedziałek podczas wspólnej narady Juszczenko i Tymoszenko osiągnęli w tej sprawie kompromis. Umówili się, że poprawki w budżecie zostaną wniesione w kwietniu bądź na początku maja. Ustalili również, że deficyt budżetowy wyniesie 3 proc.

d3j1jrf

MFW przyznał Kijowowi 16,5 mld dolarów kredytu stand-by w celu złagodzenia kryzysu finansowego w listopadzie.

Ministerstwo Finansów Ukrainy oświadczyło wówczas, że zgodnie z warunkami MFW Kijów musi opracować zrównoważony budżet i przedstawić reformy, które wsparłyby sektor bankowy. Zgodnie z zaleceniami MFW Ukraińcy powinni także zadbać, by walka z deficytem budżetowym nie doprowadziła do wzrostu inflacji.

Pierwszą transzę - 4,5 mld dolarów - Ukraina otrzymała w listopadzie. Kolejne zależą od dotrzymania twardych warunków niezbędnych do utrzymania stabilności ukraińskiej waluty - hrywny. Straciła ona w roku 2008 niemal 40 proc. wartości.

Jarosław Junko

d3j1jrf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j1jrf