Trwa ładowanie...

Ukraińskie sklepy czyszczą półki z produktów Coca-Coli. Bo nie wycofała się z Rosji

W obliczu wojny w Ukrainie wiele zachodnich firm bojkotuje Rosję i wstrzymuje działalność na tym rynku. Ale nie wszystkie. Na taki krok nie zdecydowała się m.in. Coca-Cola. W konsekwencji ukraińskie sieci sklepów wycofują produkty tej firmy z półek. Na taki krok zdecydowało się co najmniej trzech dużych graczy.

Ukraińskie sklepy czyszczą półki z produktów Coca-Coli Ukraińskie sklepy czyszczą półki z produktów Coca-Coli Źródło: PAP, fot: Jens Kalaene
d1c09gn
d1c09gn

Ukraińskie sieci marketów zdecydowały się na wycofanie z oferty produktów spółki Coca-Cola Company. Oznacza to, że z półek zniknie nie tylko Coca-Cola, ale też Sprite, Fanta, Schweppes, Bonaqua, FuzeTea, soki Rich i energetyki Monster i Burn - podała w piątek agencja Interfax-Ukraina.

Ukraińskie sklepy nie chcą współpracować z Coca-Colą

Taką decyzję podjęły sieci Novus, Varus i grupa Fozzy, do której należą sklepy Silpo, Fora, Thrash i hurtownie Fozzy. "Nasza sieć nie współpracuje już z Coca-Cola Company, która kontynuuje działalność na terenie agresora" - uzasadnia Novus. Podobnie motywuje to Varus, a grupa Fozzy nie podaje przyczyn w swoim komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polskie firmy pomagają uchodźcom. Chcą wsparcia od rządu

24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. ONZ poinformowało w poniedziałek, że w wojnie zginęło 406 cywilów (ta liczba jest zapewne większa, ale potrzeba czasu, by ją potwierdzić), w tym 27 dzieci. 801 cywilów zostało rannych, a z ogarniętego wojną kraju uciekło już 1,7 mln uchodźców.

d1c09gn

W ostatnich dniach w reakcji m.in. na bezwzględność, z jaką armia rosyjska atakuje ukraińskie osiedla mieszkalne, wiele zachodnich firm zdecydowało się na zawieszenie działalności w Rosji. Sprzedaż w tym kraju wstrzymują m.in. zachodnie marki luksusowe, H&M, Nike, IKEA, a także polska firma LPP, do której należą sklepy Reserved, House, Cropp czy Mohito.

Kto został, budzi kontrowersje

Na taki krok nie zdecydowały się natomiast m.in. McDonald's, KFC, Pepsi czy Coca-Cola. Ta ostatnia głos w sprawie wojny zabrała raz, 3 marca. Firma napisała wtedy w komunikacie, że "z ciężkim sercem" śledzi informacje z Ukrainy. Poinformowała, ze przeznacza milion euro na Czerwony Krzyż w Ukrainie i 550 tys. euro dla państw, które przyjmują uchodźców. O Rosji, wojnie czy choćby konflikcie w komunikacie nie ma słowa.

Tymczasem, jak podaje The Independent, na Twitterze rośnie liczba tweetów wzywających do bojkotu firm, które nie zawiesiły działalności w Rosji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1c09gn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1c09gn