Trwa ładowanie...

Ułatwienia dla rodziców osób niepełnosprawnych. Będzie im wygodniej pracować

Rząd chce ułatwić życie rodzicom niepełnosprawnych dzieci. Będą mogli pracować zdalnie, w dogodnych dla siebie godzinach. Dwukrotnie wydłuży się też okres zasiłku opiekuńczego - zakłada projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt ma realizować program "Za życiem".
Share
Projekt zakłada zwiększenie wsparcia dla niepełnosprawnych szukającyh zatrudnienia na otwartym rynku pracy
Projekt zakłada zwiększenie wsparcia dla niepełnosprawnych szukającyh zatrudnienia na otwartym rynku pracyŹródło: 123RF.COM
d1j4nc4

Celem programu jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

MRPiPS proponuje, by rodzice osób niepełnosprawnych mogli wnioskować do pracodawcy o wprowadzenie elastycznych godzin pracy.

- Projektowane zmiany przepisów kodeksu pracy obejmują wykonywanie pracy w przerywanym czasie pracy lub indywidualnym rozkładzie czasu pracy albo w ruchomym czasie pracy - czytamy w uzasadnieniu.
Ponadto rodzice osób niepełnosprawnych mogliby wnioskować o wykonywanie pracy w formie telepracy.

d1j4nc4

- Pracodawca będzie mógł odmówić uwzględnienia wniosku jedynie w przypadku, gdy jego uwzględnienie byłoby niemożliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika - czytamy w projekcie.
Proponowane rozwiązania dotyczą m.in. rodziców dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Skorzystać z nich będą mogli także rodzice dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zobacz też: Kierowca nie wpuścił niepełnosprawnego do autobusu

Projekt zakłada także zmiany w funkcjonowaniu warsztatów terapii zajęciowej (WTZ). Chodzi m.in. o zwiększenie wsparcia dla osób niepełnosprawnych, które opuściły WTZ, żeby znaleźć zatrudnienie na otwartym rynku pracy.

d1j4nc4

- Podstawowym celem WTZ będzie przygotowanie osób niepełnosprawnych do niezależnego życia. Działania powinny skupiać się przede wszystkim na umożliwianiu osobom niepełnosprawnym osiągania jak najwyższego poziomu samodzielności i niezależności w funkcjonowaniu społecznym i zawodowym, a także ich skutecznej integracji ze społeczeństwem - czytamy w uzasadnieniu.
Proponowane regulacje zakładają też wydłużenie okresu zasiłku opiekuńczego z 14 do 30 dni w przypadku opieki nad dzieckiem chorym ze znacznym stopniem niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności.

Projekt, który został skierowany do konsultacji, jest już kolejnym, który realizować ma program "Za życiem". Wcześniej wprowadzono m.in. specjalne świadczenie w wysokości 4 tys. zł dla rodzin, którym urodzi się dziecko z niepełnosprawnością.

autor: Paweł Żebrowski

d1j4nc4

Podziel się opinią

Share
d1j4nc4
d1j4nc4