Umiarkowana presja inflacyjna i niepewność w gospodarce uzasadniają brak zmian stóp proc. - minutes
20.05. Warszawa (PAP) - Niska presja inflacyjna i niepewność co do rozwoju sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie uzasadniają pozostawienie stóp procentowych bez zmian -...
20.05. Warszawa (PAP) - Niska presja inflacyjna i niepewność co do rozwoju sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie uzasadniają pozostawienie stóp procentowych bez zmian - wynika z opisu dyskusji na kwietniowym posiedzeniu decyzyjnym RPP opublikowanego w czwartek w minutes.
"Rada oceniła, że niska presja inflacyjna w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej oraz niepewność odnośnie do wpływu sytuacji w otoczeniu zewnętrznym na perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce uzasadniają pozostawienie stóp procentowych NBP bez zmian na bieżącym posiedzeniu" - napisano w minutes.
W CENTRUM UWAGI KURS PLN
Członkowie RPP podczas kwietniowego posiedzenia wiele miejsca poświęcili kursowi i czynnikom wpływającym na jego notowania. "Odnosząc się do kursu złotego, część członków Rady oceniała, że na jego kształtowanie się mogły wpływać oczekiwania odnośnie do przyszłych zmian dysparytetu stóp procentowych między Polską a strefą euro. Inni członkowie Rady argumentowali jednak, że kurs złotego jest w dużej mierze kształtowany przez inne czynniki niż bieżący i oczekiwany dysparytet stóp procentowych, w tym zwłaszcza przez zmiany nastrojów na globalnych rynkach finansowych" - napisano.
...I POLITYKA FISKALNA
Również zagadnienia polityki fiskalnej były przedmiotem dyskusji na posiedzeniu RPP.
"Członkowie Rady odnosili się także do niekorzystnej sytuacji sektora finansów publicznych. Wskazywano, że luźna polityka fiskalna poprzez duże emisje skarbowych papierów wartościowych przyczynia się do wzrostu zaangażowania nierezydentów na rynku obligacji. Zwiększa to wrażliwość polskiej gospodarki na ewentualne zawirowania na globalnych rynkach finansowych, powodujące odpływ kapitału z gospodarek wschodzących" - napisano.
"Część członków Rady oceniała, że w razie braku konsolidacji finansów publicznych koszty finansowania długu publicznego będą rosły, również ze względu na możliwy w takiej sytuacji wzrost oczekiwań inflacyjnych podmiotów gospodarczych. Zwracali oni przy tym uwagę, że rentowność skarbowych papierów wartościowych w Polsce jest obecnie wyższa niż w niektórych krajach regionu" - dodano.
"Inni członkowie Rady byli zdania, że bieżąca nierównowaga fiskalna nie stwarza bezpośredniego ryzyka wzrostu inflacji przy tak niskiej jak obecnie presji inflacyjnej, jednak podzielali opinię, że w dłuższej perspektywie utrzymanie takiej nierównowagi byłoby czynnikiem ograniczającym tempo wzrostu PKB" - napisano. PAP)
map/ morb/