Umiarkowany narcyzm przydaje się na kierowniczym stanowisku
Efektywny lider powinien posiadać niektóre cechy osobowości narcystycznej, byle nie w nadmiarze
– wynika z analiz badaczy opublikowanych w czasopiśmie „Personnel Psychology”.
Naukowcy z Uniwersytetu Illinois (USA) przejrzeli rezultaty badań dotyczących relacji między narcystycznym rysem osobowości a funkcjonowaniem na stanowisku kierowniczym i doszli do wniosku, że narcyzm sprzyja podejmowaniu roli lidera, a jeśli występuje w umiarkowanym nasileniu, pozytywnie wpływa na efektywność pracy przywódcy.
„Osoby narcystyczne zazwyczaj cechuje ekstrawersja, która odpowiada za dodatnią korelację między narcyzmem i pracą na stanowisku kierowniczym” – mówi prof. Emily Grijalva, współautorka analiz.
Prof. Grijalva przestrzega jednak, że wraz z upływem czasu mogą ujawnić się negatywne cechy lidera o osobowości narcystycznej, które zaważą na efektywności jego funkcjonowania i relacjach z innymi.
Według badaczki osoby narcystyczne mają wyolbrzymione poczucie własnej ważności i dużą potrzebę podziwu ze strony innych ludzi. Brakuje im empatii. Mają skłonność do wykorzystywania swoich podwładnych i zachowywania się w sposób arogancki.
„Mogą być pochłonięte myślami i fantazjami o własnym niewiarygodnym sukcesie, mocy, atrakcyjności i inteligencji. Są uzależnione od podziwu. Nie potrafią utrzymywać pozytywnych relacji interpersonalnych na dłuższą metę” – dodaje Grijalva.
Aczkolwiek prof. Peter Harms z Uniwersytetu Nebraska (USA) przekonuje, że ludzie o umiarkowanym nasileniu cech narcystycznych mają szansę zostać dobrymi liderami, jeśli tylko potrafią wykorzystać w pracy swoją pewność siebie, a powstrzymać się od antyspołecznych skłonności takich, jak poniżanie innych w celu poprawy własnego samopoczucia.
„Uzyskane przez nas wyniki mogą spowodować przeniesienie punktu ciężkości w dyskusji, gdyż zamiast pytać, czy osoby narcystyczne są dobrymi liderami, zaczniemy pytać, jak duże nasilenie narcyzmu pozwala zostać idealnym liderem” – podsumowuje Grijalva.