Trwa ładowanie...
d4kd6fk

"Umowa ws. dostaw LNG ważnym krokiem w kierunku dywersyfikacji dostaw gazu"

Umowa na dostawy skroplonego gazu ziemnego z
Kataru jest istotnym krokiem w kierunku dywersyfikacji dostaw gazu
do Polski - ocenili b. prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i
Gazownictwa Andrzej Lipko oraz b. wiceprezes Piotr Woźniak.

d4kd6fk
d4kd6fk

We wtorek PGNiG podpisało z Qatargas Operating Company Ltd. umowę ramową na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG).

W opinii byłego ministra gospodarki, b. wiceprezesa PGNiG Piotra Woźniaka, umowa "w znacznym stopniu posuwa nas do przodu, jeśli chodzi o dywersyfikację gazu".
_ Dobrze, że podpisano umowę ramową. Powinniśmy się teraz szybko spodziewać podpisania faktycznej umowy handlowej. Trzeba pamiętać, że konkurencja nie śpi _ - powiedział PAP Woźniak.

Również na dywersyfikację wskazał były szef PGNiG Andrzej Lipko.
_ Umowa ta da nam pewność zaopatrywania krajowego rynku w gaz ziemny nie tylko z kierunku wschodniego, mam tu na myśli rosyjski Gazprom. Chodzi o bezpieczeństwo dostaw tego surowca dla Polski. Jest to istotny krok w kierunku dywersyfikacji gazu _ - powiedział PAP Lipko.

Jak podkreślił, budowa terminalu, przez który będzie dostarczany gaz, pozwoli uniknąć sytuacji, "jakie nas dotknęły, kiedy wstrzymano dostawy gazu m.in. z Ukrainy". Na początku stycznia rosyjski Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazu ziemnego w kierunku granicy z Ukrainą.

d4kd6fk

Jak poinformowało we wtorek w komunikacie PGNiG, "umowa określa ogólne zasady, w oparciu o które będzie realizowana współpraca w zakresie długoterminowych dostaw LNG. PGNiG i Qatargas ustaliły, iż dostawy LNG będą realizowane od 2014 roku przez okres 20 lat w wysokości ok. 1 mln ton LNG rocznie".

Cytowany w komunikacie prezes PGNiG Michał Szubski uważa, że dostawy LNG to jeden z najważniejszych kroków na drodze do dywersyfikacji dostaw gazu.
_ Ponadto LNG odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu współpracy w innych obszarach łańcucha budowy wartości firmy. Umowa Ramowa otwiera przed Katarem i Polską nowe możliwości współpracy _ - powiedział.

PGNiG i Qatargas prowadzą rozmowy w celu sfinalizowania kontraktu handlowego. Podpisanie kontraktu jest planowane po zapewnieniu, że będą spełnione techniczne warunki umożliwiające odbiór dostaw LNG.

Zgodnie z zapowiedziami resortu skarbu, terminal odbierający skroplony gaz w Świnoujściu może być gotowy w 2014 roku. Faza projektowa inwestycji ma zostać zakończona do maja 2009 roku. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.

d4kd6fk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kd6fk