Trwa ładowanie...
d46c3p8
rosja
11-09-2010 05:46

"Umowę gazową powinni przeanalizować konstytucjonaliści"

Czy negocjowana między rządami Polski i Rosji umowa gazowa nie powinna być przed ratyfikacją zaakceptowana przez parlament i prezydenta? - zastanawia się "Nasz Dziennik". Gazeta powołuje się na opinię Janusza Kowalskiego, członka Zespołu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, według którego umowa powinna być przeanalizowana przez prawników konstytucjonalistów.

d46c3p8
d46c3p8

Dziennik pisze, że istnieje prawdopodobieństwo, iż ratyfikacja umowy powinna być dokonana poprzez zgodę parlamentu wyrażoną w drodze ustawy. Janusz Kowalski wyjaśnia na łamach dziennika, że w przypadku gdyby kontrakt nie był realizowany przez spółkę PGNiG, to państwo polskie jest zobowiązane do odbioru gazu ziemnego. Dodaje, że nie wiadomo, jak przez najbliższe 27 lat będzie się kształtować pozycja PGNiG, która jest przecież spółką akcyjną, a Rosjanie chcą mieć pewność, że bez względu na okoliczności pieniądze za gaz im się należą.

Z kolei dr. Przemysław Czarnek tłumaczy w gazecie, że negocjowana umowa międzyrządowa ma charakter źródła prawa wewnętrznie obowiązującego i jest to umowa, która podlega zatwierdzeniu wyłącznie przez Radę Ministrów. Dodaje, że to, co jest zapisane w umowie między rządem Polski i Rosji, nie będzie obowiązywało kolejnych ekip, które będą mogły zawierać nowe porozumienia.

d46c3p8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46c3p8