Trwa ładowanie...
dm9eo4k

Uniejów wygrał rywalizację z Pescarą i Treviso

Komisja Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) przyjedzie do Uniejowa (Łódzkie), o taką wizytę zabiegali też Włosi z Pescary i Treviso. Uniejów ma unikalny system, który wytwarza energię cieplną z dwu ekologicznych źródeł: wody geotermalnej biomasy.
Share
dm9eo4k

- Wizyta studyjna w Uniejowie pozwoli uczestnikom spotkania zapoznać się z rozwiązaniami technicznymi i ekonomicznymi, dzięki którym miasto Uniejów osiągnęło znaczące korzyści związane z ochroną środowiska - wyjaśnił marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, który zgłosił Uniejów jako jednego z trzech kandydatów do organizacji w 2012 r. wyjazdowego posiedzenia ENVE.

Członków komisji zapraszali do siebie również Włosi. Pescara proponowała spotkanie dotyczące rozwoju regionalnego, w kontekście ochrony różnorodności biologicznej. Prowincja Treviso zamierzała natomiast przygotować prezentację odrestaurowanego historycznego dziedzictwa architektonicznego. Planowano tam również dyskusję o efektywności energetycznej i budownictwie ekologicznym.

Zadowolony z decyzji ENVE jest burmistrz Józef Kaczmarek. - To duże wyróżnienie nie tylko dla Uniejowa, ale dla całego regionu łódzkiego - powiedział PAP Kaczmarek.

dm9eo4k

Dodał, że najlepiej by było, gdyby posiedzenie Komisji w Uniejowie odbyło się w drugiej połowie 2012 roku.

- Dla nas byłby to najlepszy termin, bo zakończylibyśmy już kilka rozpoczętych inwestycji. Kończymy m.in. rozbudowę basenów termalnych i budowę kompleksu boisk piłkarskich. Uzbrajamy też teren pod kolejne inwestycje. W tej chwili mamy więc ogromny plac budowy. Przed rozpoczęciem Euro 2012 te prace będą już zakończone - wyjaśnił Kaczmarek.

Wizyta studyjna członków ENVE w Uniejowie ma się skoncentrować na miejscowej Geotermii, która jest prężnie rozwijającą się instytucją, powołaną do zagospodarowania wód termalnych.

W liczącym niewiele ponad 3 tys. mieszkańców Uniejowie od prawie siedmiu lat działa m.in. ciepłownia geotermalna, która ogrzewa ponad 65 proc. miejscowości: domki jednorodzinne, bloki, przedszkole, szkoły i urzędy. Sprawność energetyczna eksploatowanych źródeł pozwala ogrzać mieszkania nawet przy niewielkim mrozie. Przy temperaturze powietrza poniżej minus 10 stopni Celsjusza wodę trzeba dodatkowo podgrzać, służy do tego kocioł na biomasę, czyli na słomę, zrębki drzewne i wierzbę energetyczną.

dm9eo4k

To jedyny system w Polsce, w którym do wytwarzania energii cieplnej stosowane są dwa całkowicie ekologiczne źródła: woda geotermalna i biomasa. Warto podkreślić, iż taka symbioza nie byłaby możliwa bez wykorzystania innowacyjnych technologii zaproponowanych przez specjalistów z Politechniki Łódzkiej.

Komisja ENVE działa w ramach Komitetu Regionów, którego zadaniem jest konsultowanie aktów prawnych UE z perspektywy lokalnej i regionalnej. Komisja zajmuje się m.in. zagadnieniami związanymi z dostosowaniem do zmian klimatu, energią odnawialną, środowiskiem. Duży nacisk kładzie na efektywność energetyczną i oszczędzanie energii.

dm9eo4k

Podziel się opinią

Share
dm9eo4k
dm9eo4k