Trwa ładowanie...
d1sx6h9
d1sx6h9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Unipetrol z grupy PKN Orlen wznowił produkcję w czeskiej rafinerii Kralupy

Unipetrol, czeska spółka z grupy PKN Orlen, wznowił produkcję w rafinerii w Kralupach po awarii instalacji krakingu katalitycznego, do której doszło tam w maju. Prace naprawcze objęły wymianę uszkodzonych części instalacji, których wartość oszacowano na 0,4 mld CZK.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1sx6h9

Rafineria w Kralupach o zdolności przerobu 3,3 mln ton ropy rocznie, to obok kompleksu rafineryjnego w Litvinovie, jedna z dwóch rafinerii w Czechach.

"Udało nam się wykorzystać ten nieplanowany postój remontowy na przeprowadzenie dodatkowych prac modernizacyjnych i wykonanie regularnej konserwacji wszystkich obiektów w kompleksie, która pierwotnie zaplanowana była na 2017 r." - powiedział Krzysztof Zdziarski, członek zarządu Unipetrolu ds. produkcji rafineryjnej, cytowany w poniedziałkowym komunikacie PKN Orlen.

Jak podkreślono w informacji, dzięki wykonanym dodatkowym pracom modernizacyjnym instalacji krakingu katalitycznego, kolejny regularny przegląd tego typu powinien nastąpić tam nie wcześniej niż w 2018 r.

d1sx6h9

PKN Orlen przypomniał, że instalacja krakingu katalitycznego służy do konwersji frakcji węglowodorowych o wysokiej temperaturze wrzenia i wysokiej masie cząsteczkowej we frakcje lekkie, jak LPG, benzyna, olej napędowy.

Unipetrol, w którym od 2005 r. PKN Orlen ma 62,99 proc. udziałów, jest właścicielem Ceska Rafinerska, spółki zarządzającej rafineriami w Kralupach i Litvinowie, których łączna zdolność przerobu ropy naftowej wynosi 8,7 mln ton rocznie. Do obu czeskich rafinerii dostarczana jest rosyjska ropa naftowa rurociągami "Przyjaźń" oraz IKL, będącej częścią magistrali TAL-IKL, która prowadzi z Włoch do Niemiec, a następnie do Czech.

Do awarii w rafinerii Kralupy doszło 17 maja. W związku ze zdarzeniem zatrzymano tam proces przerobu ropy naftowej i produkcji. PKN Orlen informował wówczas, że w rafinerii w Kralupach doszło do uszkodzenia części instalacji krakingu katalitycznego "w wyniku nadzwyczajnego zdarzenia awaryjnego". W sprawie awarii powołano specjalną komisję.

d1sx6h9

Podziel się opinią

Share
d1sx6h9
d1sx6h9