Trwa ładowanie...
d3i2141
d3i2141

UOKiK: Getin Noble Bank, Credit Agricole uwzględnią ujemny LIBOR w kredytach CHF

Warszawa, 05.04.2016 (ISBnews) - Getin Noble Bank i Credit Agricole Bank Polska dobrowolnie zobowiązały się do zmian praktyk przy rozliczaniu kredytów we frankach szwajcarskich, które zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) naruszały zawarte z konsumentami umowy, podał Urząd. Zobowiązanie dotyczy w szczególności uwzględnienia ujemnej stawki LIBOR.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3i2141

Na początku 2015 r. UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające wobec wszystkich banków oferujących kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich i zbadał ich praktyki w tym zakresie.

"W sierpniu 2015 r. zostało wszczęte postępowanie przeciwko Getin Noble Bank, a w listopadzie 2015 r. przeciwko Credit Agricole Bank Polska. W następstwie działań Urzędu oba banki dobrowolnie zobowiązały się zaniechać stosowania zakwestionowanych praktyk i zrekompensować klientom ich skutki" - czytamy w komunikacie.

Banki zobowiązały się, że będą uwzględniały ujemną stawkę LIBOR przy obliczaniu oprocentowania kredytów, gdy jej wartość bezwzględna przewyższy wartość marży. Oznacza to, że ujemne odsetki należne kredytobiorcom będą pomniejszać bieżące raty kredytów lub pożyczek. Mają też stopniowo zwracać klientom kwoty naliczone i pobrane w okresie, kiedy nie uwzględniały ujemnej stawki LIBOR.

d3i2141

"Ponadto przedsiębiorcy zostali zobowiązani do pisemnego powiadomienia klientów o zmianach oraz do umieszczenia informacji o decyzji prezesa UOKiK na swoich stronach internetowych" - czytamy dalej.

Od decyzji przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Na początku 2016 r. UOKiK podał, że nałożył ponad 6,5 mln zł kary na mBank za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów za nieuwzględnianie ujemnego oprocentowania kredytów hipotecznych w CHF, podał Urząd. ING Bank Śląski, przeciw któremu również zostało wszczęte postępowanie, uniknął kary, ponieważ dobrowolnie zobowiązał się do zmiany praktyk. Urząd nadal prowadzi 4 postępowania w związku z kredytami we frankach szwajcarskich.

(ISBnews)

d3i2141

Podziel się opinią

Share
d3i2141
d3i2141