Trwa ładowanie...
energa
16-03-2010 10:10

UOKiK nie zgodzi się na fuzję Energi i PGE

Urząd źle ocenia plany połączenia Energi i PGE. Energa ma być sprzedana jeszcze w tym roku.

UOKiK nie zgodzi się na fuzję Energi i PGEŹródło: WP.PL
d1pxs8q
d1pxs8q

W tym roku gdańska Grupa Energa zostanie wystawiona na sprzedaż. Resort skarbu chce zbyć większościowy pakiet koncernu.
- W przetargu wygra ten oferent, który zaproponuje najwyższą cenę - wyjaśnia Ministerstwo Skarbu.

W przetargu mogą uczestniczyć koncerny zagraniczne i polskie. Swój udział rozważa Polska Grupa Energetyczna. PGE zależy na pozyskaniu nowych klientów, którym mogłaby sprzedawać wytwarzaną przez siebie energię. Energa ma ich ponad 2,7 mln. Strategia PGE przewiduje akwizycję podmiotów w kraju i za granicą. Praktycznie jedyną polską firmą, która wchodziłaby w grę, jest właśnie Energa. Przejęcie gdańskiego koncernu mogłoby oznaczać przeniesienie siedziby do Warszawy, co znacznie uszczupliłoby budżet m.in. Gdańska. Rocznie z podatku CIT płaconego przez Energę do samorządowej kasy trafia kilkadziesiąt milionów złotych.

Przejęcie Energi przez PGE negatywnie ocenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Po pierwsze, należy przede wszystkim nie dopuścić do dalszej konsolidacji graczy w sektorze elektroenergetycznym - czytamy w raporcie UOKiK "Kierunki rozwoju konkurencji i ochrony konsumentów w polskim sektorze energetycznym". - Zagrażające konkurencji byłoby jednakże nie tylko wzmacnianie PGE SA na rynku wytwarzania energii elektrycznej. Konkurencji zagrażałoby również umacnianie jej pozycji w dystrybucji i obrocie energią.

d1pxs8q

Według UOKiK, nie ma podstaw do wydania zgody na przejęcie Energi przez PGE. Także według raportu PricewaterhouseCoopers, połączenie obu firm mogłoby zagrozić konkurencji i skutkować wzrostem cen prądu.
Spekulacje o możliwym przejęciu Energi pojawiły się po zakupieniu przez PGE praw do nazwy gdańskiego stadionu.

Niedawno PGE zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Od inwestorów pozyskała ok. 6 mld zł.

PGE została także wyznaczona przez rząd do realizacji budowy elektrowni atomowej. Na obszarze działania Energi leży tymczasem Żarnowiec, jedna z najbardziej prawdopodobnych lokalizacji. Według ministra skarbu Aleksandra Grada, PGE mogłaby wykorzystać potencjał Energi przy projekcie pierwszej elektrowni atomowej.
Z połączenia powstałaby firma z 40-proc. udziałem w polskim rynku energii. UOKiK najprawdopodobniej nie wyda na to zgody. W związku z tym, że transakcja warta byłaby kilka miliardów złotych, musiałaby na nią wyrazić zgodę także Komisja Europejska.

139 mln złotych - tyle podatku dochodowego zapłaciła Grupa Energa w 2008 roku. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 670 mln zł

68 mln złotych - ponad tyle trafiło do pomorskich samorządów od 14 spółek Energi w ciągu 11 m-cy ub. roku z tytułu podatków i opłat

d1pxs8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pxs8q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj