Trwa ładowanie...
dman1cp
14-11-2014 12:31

UOKiK: Prawie 30% z 17,3 tys. wyrobów nie spełnia wymogów bezpieczeństwa

Warszawa, 14.11.2014 (ISBnews) - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w 2013 r. i I półroczu 2014 skontrolował łącznie 17.308 wyrobów obecnych na rynku, kwestionując 5.111, tj. prawie 30% z nich. Najczęściej zastrzeżenia wzbudzały: zbiorniki i urządzenia ciśnieniowe, dźwigi, maszyny, sprzęt radiowy i telekomunikacyjny, urządzenia spalające paliwa gazowe, niskonapięciowe urządzenia elektryczne i zabawki, podał Urząd.

dman1cp
dman1cp

"Wobec wyrobów, które nie spełniały wymagań lub stwarzały zagrożenie wszczęto 610 postępowań administracyjnych. Cieszy fakt, że w 570 przypadkach przedsiębiorcy podjęli skuteczne działania naprawcze" - czytamy w komunikacie.

UOKiK przypomina, że znak CE na produkcie - dla konsumenta kupującego w dowolnym państwie Unii Europejskiej oznacza bezpieczeństwo użytkowania. Stanowi on też deklarację producenta, że wprowadzany przez niego do obrotu wyrób spełnia zasadnicze wymagania obowiązujące w całej Unii Europejskiej.

"Ujednolicone przepisy dotyczą ponad trzydziestu grup produktów - m. in. urządzeń elektrycznych (w tym sprzętu elektronicznego i AGD), zabawek, środków ochrony osobistej, materiałów budowlanych, maszyn i wind. Z kolei dla przedsiębiorców korzystne jest to, że produkty zgodne z zasadniczymi wymaganiami mogą bez ograniczeń wprowadzać na rynek europejski" - czytamy w komunikacie.

W ramach systemu nadzoru Urząd prowadzi także rejestr wyrobów niezgodnych z zasadniczymi, szczegółowymi lub innymi wymaganiami i uczestniczy w Europejskim Systemie Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych RAPEX.

dman1cp

W okresie objętym raportem prezes UOKiK wpisał 68 wyrobów do rejestru - głównie sprzęt elektryczny i zabawki (odpowiednio 22 i 32 wyroby i przekazał do pozostałych krajów Unii 40 zawiadomień o wyrobach zagrażających konsumentom (19 z nich to zabawki i artykuły dziecięce). W tym samym czasie 139 produktów, które przestały stwarzać zagrożenie zostało usuniętych z rejestru.

System nadzoru rynku w Polsce działa od przystąpienia do UE i jest monitorowany przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który współpracuje z wyspecjalizowanymi organami prowadzącymi kontrole. Są to: Inspekcja Handlowa, Państwowa Inspekcja Pracy, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Inspekcja Ochrony Środowiska, Urząd Transportu Kolejowego, Nadzór Budowlany, Wyższy Urząd Górniczy, Urzędy Morskie oraz Inspekcja Transportu Drogowego.

(ISBnews)

dman1cp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dman1cp