UOKiK: Prawie 30% z 17,3 tys. wyrobów nie spełnia wymogów bezpieczeństwa

Warszawa, 14.11.2014 (ISBnews) - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w 2013 r. i I półroczu 2014 skontrolował łącznie 17.308 wyrobów obecnych na rynku, kwestionując 5.111, tj. prawie 30% z nich. Najczęściej zastrzeżenia wzbudzały: zbiorniki i urządzenia ciśnieniowe, dźwigi, maszyny, sprzęt radiowy i telekomunikacyjny, urządzenia spalające paliwa gazowe, niskonapięciowe urządzenia elektryczne i zabawki, podał Urząd.

14.11.2014 12:31

"Wobec wyrobów, które nie spełniały wymagań lub stwarzały zagrożenie wszczęto 610 postępowań administracyjnych. Cieszy fakt, że w 570 przypadkach przedsiębiorcy podjęli skuteczne działania naprawcze" - czytamy w komunikacie.

UOKiK przypomina, że znak CE na produkcie - dla konsumenta kupującego w dowolnym państwie Unii Europejskiej oznacza bezpieczeństwo użytkowania. Stanowi on też deklarację producenta, że wprowadzany przez niego do obrotu wyrób spełnia zasadnicze wymagania obowiązujące w całej Unii Europejskiej.

"Ujednolicone przepisy dotyczą ponad trzydziestu grup produktów - m. in. urządzeń elektrycznych (w tym sprzętu elektronicznego i AGD), zabawek, środków ochrony osobistej, materiałów budowlanych, maszyn i wind. Z kolei dla przedsiębiorców korzystne jest to, że produkty zgodne z zasadniczymi wymaganiami mogą bez ograniczeń wprowadzać na rynek europejski" - czytamy w komunikacie.

W ramach systemu nadzoru Urząd prowadzi także rejestr wyrobów niezgodnych z zasadniczymi, szczegółowymi lub innymi wymaganiami i uczestniczy w Europejskim Systemie Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych RAPEX.

W okresie objętym raportem prezes UOKiK wpisał 68 wyrobów do rejestru - głównie sprzęt elektryczny i zabawki (odpowiednio 22 i 32 wyroby i przekazał do pozostałych krajów Unii 40 zawiadomień o wyrobach zagrażających konsumentom (19 z nich to zabawki i artykuły dziecięce). W tym samym czasie 139 produktów, które przestały stwarzać zagrożenie zostało usuniętych z rejestru.

System nadzoru rynku w Polsce działa od przystąpienia do UE i jest monitorowany przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który współpracuje z wyspecjalizowanymi organami prowadzącymi kontrole. Są to: Inspekcja Handlowa, Państwowa Inspekcja Pracy, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Inspekcja Ochrony Środowiska, Urząd Transportu Kolejowego, Nadzór Budowlany, Wyższy Urząd Górniczy, Urzędy Morskie oraz Inspekcja Transportu Drogowego.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)