WP

UOKiK przestrzega przed kosiarkami i sekatorami. Problem może dotyczyć ponad 20 proc. z nich

Czy to kosiarki, czy sekatory - maszyny do prac pielęgnacyjnych w ogrodach i na działkach mogą być niebezpieczne. Dostrzega to Inspekcja Handlowa, która ma zastrzeżenia do aż 21 proc. takich urządzeń. W przypadku spalinowych nożyc do żywopłotu mogło nawet dojść do popełnienia przestępstwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Inspekcja Handlowa skontrolowała ponad 160 maszyn ogrodniczych
Inspekcja Handlowa skontrolowała ponad 160 maszyn ogrodniczych (iStock.com)
WP

Inspekcja Handlowa skontrolowała ponad 160 maszyn ogrodniczych. Aż do 35 z nich miała zastrzeżenia. - Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło deklaracji zgodności z unijnymi wymaganiami, która musi być dołączona do każdego urządzenia. Brakowało na przykład opisu maszyny czy danych producenta - czytamy w komunikacie UOKiK. Kontrola odbyła się u 53 przedsiębiorców z 8 województw.

Były i inne uchybienia - Inspektorzy mieli też zastrzeżenia do instrukcji obsługi – w jednym przypadku w ogóle jej nie było, a w kilku nie zawierała ważnych ze względu na bezpieczeństwo użytkownika informacji czy ostrzeżeń. Zdarzały się też przypadki niewłaściwego oznakowania maszyn - brzmi komunikat.

Inspekcja Handlowa nie nałożyła jednak zbyt wielu mandatów w związku z tą kontrolą. - Większość przedsiębiorców dobrowolnie usunęła nieprawidłowości formalne - informuje UOKiK. W jednym przypadku było jednak inaczej. Wprowadzono bowiem na rynek spalinowe nożyce do żywopłotu, do których dołączono nieprawidłową instrukcję obsługi. Choć Urząd nie podaje, o jaką firmę chodzi, to podejrzewa, że mogło tu dojść do przestępstwa. - Inspekcja handlowa już zawiadomiła w tym przypadku organy ścigania - czytamy.

WP

Kluczowe błędy w pielęgnacji ogrodu. Zobacz wideo:

UOKiK jednocześnie apeluje o to, by zachować uwagę podczas korzystania z maszyn ogrodniczych. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy urządzenie ma odpowiednie atesty. Natomiast w czasie pracy warto pamiętać o podstawowych zasadach. UOKiK apeluje, by używać środki ochrony, jak słuchawki czy rękawice, a przed rozpoczęciem pracy usunąć z okolicy wszystkie gałęzie, kable oraz kamienie. Urząd przygotował nawet specjalną grafikę przypominającą najważniejsze zasady:

UOKiK
Podziel się
WP

Czytaj też: Nowa Telefonia pod lupą UOKiK. Mogli naciągać klientów przy podpisywaniu umów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
WP