Trwa ładowanie...
d44uke8
20-02-2015 15:05

UOKiK stwierdził zmowy przetargowe w postępowaniach dla policji i wojska

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził naruszenie konkurencji w przetargach na zakup czytników linii papilarnych dla KGP i zaopatrzenia mundurowego dla AMW - poinformował UOKiK w piątek. Decyzje te to efekt postępowań wszczętych w grudniu 2013 r.

d44uke8
d44uke8

Według UOKiK, ofiarą zmów przetargowych padły Komenda Główna Policji, Agencja Mienia Wojskowego oraz Jednostka Wojskowa nr 4226 w Warszawie. Urząd 30 grudnia ub. roku stwierdził, że w organizowanych przez nie przetargach, uczestnicy dopuścili się praktyk ograniczających konkurencję, czyli dokonali zmowy cenowej.

O grudniowych decyzjach w tych sprawach, Urząd poinformował w piątek w komunikacie prasowym. Zmowy przetargowe - jak wyjaśnia UOKiK - polegają na uzgadnianiu składanych ofert przez przedsiębiorców startujących w przetargu lub pomiędzy jego organizatorem i oferentem.

Decyzje prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczy przetargów na zakup i dostawę przenośnych czytników linii papilarnych ogłoszonego przez Komendę Główną Policji, oraz na dostawę przedmiotów zaopatrzenia mundurowego organizowanych przez Agencję Mienia Wojskowego i Jednostkę Wojskową nr 4226 w Warszawie w latach 2011-2012. Oba postępowania antymonopolowe zostały wszczęte przez Urząd w grudniu 2013 r.

W pierwszym przypadku, analiza UOKiK w oparciu o materiały i dane prokuratury ustaliły, że spółki Relacontrol (wówczas EAS Envimet Polska) i Unicom zawarły niedozwolone porozumienie, którego skutkiem miało być doprowadzenie do zwycięstwa w przetargu EAS Envimet Polska.

d44uke8

"Przedsiębiorcy ustalili wspólnie cenę zaproponowaną przez EAS Enviment Polska, a także wymieniali informacje o cenie zawartej w konkurencyjnej ofercie. Za udział w nielegalnym porozumieniu, Urząd nałożył na Relacontrol karę finansową w wysokości 93 749, 52 zł. W przypadku Unicom odstąpiono od nałożenia sankcji ponieważ spółka znajduje się w stanie upadłości likwidacyjnej" - informuje UOKiK w piątkowym komunikacie.

W drugim przypadku, sprawa była dużo bardziej skomplikowana, ponieważ zmowy dotyczyły kilku przetargów na przestrzeni 2011 i 2012 r.

Według ustaleń urzędu, firmy: Agrotur z Pabianic, Marko z Borkowic oraz Zakład Pracy Chronionej Texpol z Dłutowa, w czterech przetargach zastosowały mechanizm tzw. rozstawiania i wycofywania ofert.

"Z taką praktyką mamy do czynienia, kiedy przedsiębiorcy umawiają się, że przedstawią dwie różne oferty, a jeśli okaże się, że są one dwiema najkorzystniejszymi - zwycięzca przetargu rezygnuje z podpisania umowy lub umyślnie nie składa wymaganych dokumentów, tak aby zwyciężyła droższa oferta" - wyjaśnia UOKiK.

d44uke8

Na zmowę przetargową w tym przypadku, naprowadziły Urząd powiązania rodzinne pomiędzy podmiotami, wypełnianie dokumentów podobnym charakterem pisma, oraz złożenie dokumentów przez tę samą osobę w jednym z tych czterech przypadków. Za naruszenie konkurencji, na wymienione podmioty została nałożona kara w łącznej wysokości 298 tys. zł.

Urząd informuje jednocześnie, że decyzje te nie są ostateczne, ponieważ przedsiębiorcy skorzystali z możliwości odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

d44uke8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44uke8