Trwa ładowanie...
d2dfed1

UOKiK udzielił warunkowej zgody UPC na kupno operatora Aster (opis2)

...

d2dfed1
d2dfed1

05.09. Warszawa (PAP) - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów udzielił warunkowej zgody UPC na przejęcie operatora kablowego Aster. UPC zaakceptowała ten warunek.

"UOKiK udzielił warunkowej zgody na przejęcie przez UPC Aster" - powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Małgorzata Cieloch.

"Zgodnie z decyzją UOKiK, UPC Polska może przejąć kontrolę nad Aster, jeśli w okresie 18 miesięcy od jej wydania, w Krakowie i Warszawie odsprzeda część sieci należącą do Aster, w budynkach, w których usługi dotychczas świadczyły obie spółki. Sprzedaż musi nastąpić na rzecz przedsiębiorstw spoza grupy kapitałowej przejmującego, po zatwierdzeniu transakcji przez UOKiK" - podał Urząd w komunikacie przed konferencją prasową.

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK, poinformowała, że UPC zgodziła się na ten warunek.

d2dfed1

"W piątek wpłynęło do nas pismo z UPC akceptujące ten warunek" - powiedziała.

UOKiK poinformował, że w trakcie postępowania antymonopolowego zwrócił uwagę, iż wśród spółek świadczących usługi płatnej telewizji kablowej działających na terenie Krakowa i Warszawy zdecydowanie najsilniejszymi są Aster i UPC Polska. Potwierdzają to udziały rynkowe, łącznie dla spółek wahające się w każdych z miast między 50 a 60 proc. To znacznie więcej od przewidzianych przez ustawę antymonopolową 40 proc. wiązanych z posiadaniem pozycji dominującej.

Zdaniem UOKiK-u realizacja transakcji doprowadziłaby do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku usług dostępu do płatnej telewizji oraz szerokopasmowego stacjonarnego dostępu do internetu na terenie tych dwóch miast, ze szkodą dla odbiorców.

Prezes UOKiK poinformowała, iż warunek transakcji został tak sformułowany, że UPC ma możliwość sprzedaży mniejszej lub większej części infrastruktury w zależności od tego, czy nabywcą będzie podmiot już działający na rynku, czy przedsiębiorca, który dobiero będzie chciał rozpocząć działalność w tych lokalizacjach.

W pierwszych dniach grudnia 2010 roku Liberty Global, właściciel UPC Polska, podpisał umowę kupna od funduszu Mid Europa Partners 100 proc. udziałów operatora Aster za 870 mln zł. Łączna cena nabycia, wliczając dług sieci Aster w wysokości ok. 1,53 mld zł, wyniosła ok. 2,4 mld zł.

morb/ gsu/ asa/

d2dfed1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dfed1