UOKiK ukarał producentów mydła i papieru toaletowego. Za zmowę zapłacą ponad 3 mln zł
Na zmowie od 2010 r. tracili głównie konsumenci, którzy musieli za produkty ukaranych firm płacić więcej niż wynikałoby to z warunków rynkowych.
W wyniku postępowania Urzędu okazało się, że dwie spółki uczestniczyły w porozumieniu ograniczającym konkurencję. W związku z tym UOKiK postanowił nałożyć na nie łączną karę w wysokości ponad 3,2 mln zł. Na zmowie od 2010 r. tracili głównie konsumenci, którzy za produkty ukaranych firm musieli płacić więcej.
Jak poinformował UOKiK niedozwolone porozumienie dotyczyło głównie cen czyściw i materiałów higienicznych dla odbiorców instytucjonalnych. Chodziło między innymi o ręczniki papierowe, mydła w płynie i papier toaletowy.
Jak się okazało przedsiębiorcy co najmniej od 7 lat wspólnie ustalali minimalne ceny dla swoich dużych klientów jak firmy, urzędy, hotele, restauracje i sklepy. Niedozwolonych praktyk miała dopuścić się spółka SCA Hygiene Products, która zawarła niezgodne z prawem porozumienie z dystrybutorami. W 2013 r. na wskutek przekształceń w samej grupie SCA sprzedażą produktów zajęła się SCA Hygienie, która też została ukarana.
Stronami postępowania antymonopolowego były także firmy: Eko Higiena z Sierosławia, Henry Kruse z Bielan Wrocławskich, Higma Service z Opola, Les Higiena z Solca Kujawskiego, Zabłocki z Krakowa oraz Smarth z Mrągowa.
Jak przekonuje na stronie internetowej Urzędu jego prezes Marek Niechciał na takich niedozwolonych praktykach tracą głównie uczciwi konkurenci i konsumenci. Dlatego skuteczna walka ze zmowami będzie jednym z głównych celów UOKiK w 2017 r.
Co ciekawe jedna ze spółek - Smarth - uniknęła kary finansowej. Stało się tak dlatego, że zdecydowała się na współpracę z UOKiK w ramach programu łagodzenia kar. To rozwiązanie adresowane do firm, które jako pierwsze z uczestników zmowy o niej poinformują.
Wtedy muszą jeszcze dostarczyć dowody na potwierdzenie przedstawionych przez siebie informacji i mogą liczyć na nawet całkowite zwolnienie z sankcji finansowych. Tymczasem kara za udział w zmowie może zgodnie z prawem wynieść nawet 10 proc. przychodów danej firmy za ubiegły rok.
Aby skorzystać z tego programu, trzeba złożyć w UOKiK wniosek z dokładnym opisem przypadku. Szczegółowe informacje na ten temat polscy przedsiębiorcy mogą znaleźć na stronie internetowej UOKiK.