Trwa ładowanie...
d1x9lpw
d1x9lpw

UOKiK ukarał spółki paliwowe. Lotos i Orlen wolały się dogadać?

Grupa Lotos może zapłacić milion zł kary. PKN Orlen natomiast 4,5 mln zł. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał bowiem, że dwa lata temu obie spółki zawarły niedozwolone porozumienie.
Share
d1x9lpw

"Z dokumentacji, którą zebrał urząd - między innymi w trakcie kontroli dokonanej w siedzibach obu przedsiębiorców - wynikało, że dwie największe spółki paliwowe w Polsce wspólnie ustaliły zakończenie produkcji i sprzedaży benzyny uniwersalnej U-95, przeznaczonej do samochodów wyposażonych w silniki starszej generacji" - głosi komunikat UOKiK. - Z inicjatywą porozumienia wystąpił PKN Orlen, który przygotowując plan zakończenia sprzedaży tego paliwa za niezbędne uznał przeprowadzenie go wspólnie z Grupą Lotos.

Prezes UOKiK w swoim rozstrzygnięciu nie kwestionował wycofania z obrotu benzyny uniwersalnej, a jedynie uzgodniony sposób postępowania pomiędzy konkurentami.

Za wycofane paliwo do sprzedaży wprowadzono specjalny dodatek, który po zmieszaniu z benzyną bezołowiową mógł być stosowany zamiast U-95. Według prezesa UOKiK, porozumienie obu firmy było odstąpieniem od rywalizacji rynkowej, co godzi w podstawy gospodarki, prowadząc w efekcie do obniżenia jakości oferowanych konsumentom dóbr i usług oraz ma negatywny wpływ na poziom cen. Celem zawartego porozumienia było niedopuszczenie do sytuacji, w której jeden z przedsiębiorców wycofa się z produkcji i sprzedaży U-95, a drugi zdominuje ten sektor.
_ Nie zgadzamy się z decyzją prezesa urzędu, o porozumieniu nie może być mowy _ - powiedział Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos SA. _ Złożymy odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Również PKN Orlen zapowiedział złożenie odwołania. Spółka czeka na analizy biura prawnego _.

Jacek Klein
POLSKA Dziennik Bałtycki

d1x9lpw

Podziel się opinią

Share
d1x9lpw
d1x9lpw