Trwa ładowanie...

UOKiK: warunkowa zgoda na przejęcie Aster przez UPC

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na przejęcie Aster przez UPC. Zgodnie z nią UPC może przejąć kontrolę nad spółką, jeśli w ciągu półtora roku od wydania decyzji odsprzeda w Krakowie i Warszawie część sieci należącej do Aster.

UOKiK: warunkowa zgoda na przejęcie Aster przez UPCŹródło: Jupiterimages
dhrqesh
dhrqesh

Firmy oferują telewizję kablową, szerokopasmowy internet i usługi telekomunikacyjne.

- Postępowanie toczyło się od wielu miesięcy, od grudnia ubiegłego roku. Z analiz, które przeprowadziliśmy, na podstawie badań rynkowych, także informacji dostarczonych przez spółki wynika, że są one najsilniejszymi graczami w Krakowie i Warszawie. (...) Uznaliśmy, że zgoda na połączenie doprowadziłaby do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku płatnej telewizji oraz szerokopasmowego dostępu do internetu na terenie obu tych miast. Urząd zdecydował o wydaniu zgody warunkowej - powiedziała w poniedziałek na konferencji prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Zaznaczyła, że łączne udziały rynkowe obu spółek w Krakowie i Warszawie wahają się w każdym z miast w przedziale między 50 a 60 proc. (zarówno jeśli chodzi o liczbę klientów, jak i przychody). To więcej od przewidzianych przez ustawę antymonopolową 40 proc., które oznaczają posiadanie pozycji dominującej.

Krasnodębska-Tomkiel powiedziała też, że w czasie postępowania ustalono, iż sieć Aster oferowała jeden ze swoich pakietów usług w różnych cenach, w zależności od tego, czy w danej lokalizacji miała konkurencję, czy nie. - Ta cena wyniosła 140 zł tam, gdzie Aster nie miał konkurencji, a 80 zł za ten sam pakiet tam, gdzie była konkurencja - wyjaśniła.

dhrqesh

- UPC może przejąć kontrolę nad Aster, o ile w ciągu 18 miesięcy od dnia wydania decyzji w Krakowie i Warszawie odsprzeda część sieci należącej do Aster w budynkach, w których usługi dotychczas świadczyły obie spółki - powiedziała. Dodała, że spółka UPC zgodziła się na to rozwiązanie.

Sprzedaż musi nastąpić na rzecz firmy lub firm spoza grupy kapitałowej przejmującego, po zatwierdzeniu transakcji przez UOKiK. - Na jego wybór zgodę musi wydać również Urząd - zaznaczyła. Poinformowała, iż warunek transakcji został tak sformułowany, że UPC ma możliwość sprzedaży mniejszej lub większej części infrastruktury w zależności od tego, czy nabywcą będzie podmiot już działający na rynku, czy przedsiębiorca, który dopiero będzie chciał rozpocząć działalność.

Prezes Urzędu zobowiązała ponadto UPC Polska do zapewnienia abonentom odpowiedniej jakości i ciągłości świadczonych usług w okresie przeprowadzania transakcji. Ponadto, klienci Aster z budynków, w których usługi świadczy również UPC Polska, po połączeniu zyskają prawo ponownego wyboru dostawcy, niezależnie od warunków umów wcześniej zawartych z Aster.

W pierwszych dniach grudnia 2010 roku Liberty Global, właściciel UPC Polska, podpisał umowę kupna 100 proc. udziałów operatora Aster za 870 mln zł od funduszu Mid Europa Partners. Liberty Global podał, że łączna cena nabycia - wliczając dług sieci Aster w wysokości ok. 1,53 mld zł - wyniosła ok. 2,4 mld zł.

Liberty Global jest międzynarodowym operatorem komunikacji szerokopasmowej.

UPC Polska miał na koniec drugiego kwartału 2011 roku 437,8 tys. abonentów telewizji cyfrowej oraz 543 tys. użytkowników szerokopasmowego internetu. W zasięgu sieci telewizji kablowej UPC znajdują się ponad 2 mln gospodarstw domowych w 10 największych aglomeracjach i wielu mniejszych miastach.

dhrqesh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhrqesh