Trwa ładowanie...
d2uxkfg
uokik

UOKiK ws. publikacji dot. prawa antymonopolowego (komunikat)

...
Share
d2uxkfg

10.07. Warszawa (PAP) - UOKiK informuje:

Nie wiesz, czy zawarta umowa jest zgoda z prawem? Zastanawiasz się, jakie kary grożą za zawarcie niedozwolonego prawem porozumienia? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w najnowszych publikacjach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgłoś się i otrzymaj je bezpłatnie.

Praktyki ograniczające konkurencję prowadzą do zakłóceń mechanizmów wolnego rynku. Dla konsumentów oznaczają wysokie ceny, mniejszy wybór oraz gorszą jakość oferowanych dóbr i usług. Dla przedsiębiorców ich wykrycie wiąże się z wysokimi karami, sięgającymi nawet do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.

d2uxkfg

Z najnowszych badań UOKiK wynika, że 85 proc. przedsiębiorców nisko ocenia swoją znajomość prawa konkurencji. Ponadto w porównaniu z 2006 rokiem zmalała wiedza na temat tego, że nie mogą oni między sobą ustalać cen przetargowych - z 88 proc. do 69 proc. w przypadku największych przedsiębiorstw. Również znajomość tego, że niedopuszczalne jest stosowanie cen poniżej kosztów produkcji nie jest zadowalająca. Dlatego Urząd postanowił przybliżyć przedsiębiorcom podstawowe zasady prawa antymonopolowego. Wychodząc naprzeciw potrzebom ich oraz innych uczestników rynku, UOKiK wydał publikacje "Zmowy cenowe" oraz "Zmowy przetargowe".

Wydawnictwa w przystępny sposób wyjaśniają podstawowe pojęcia z zakresu prawa antymonopolowego, w szczególności związane z praktykami ograniczającymi konkurencję. Prezentują również występujące wśród przedsiębiorców fałszywe przekonania, które mogą prowadzić do łamania prawa. Publikacje zawierają dodatkowo przykłady zmów przetargowych oraz cenowych, jak też liczne studia przypadków.

Wszyscy zainteresowani otrzymaniem publikacji Urzędu proszeni są o składanie zamówień faksem, e-mailem, bądź telefonicznie.

Dodatkowe informacje o publikacjach oraz zamówienia: Joanna Łatka, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa, tel. (22) 556-05-02, fax. (22) 826-11-86, e-mail: joanna.latka@uokik.gov.pl

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d2uxkfg

Podziel się opinią

Share
d2uxkfg
d2uxkfg