Trwa ładowanie...
d84ljwl

UOKiK ws. spółek Berensona z Warszawy i Giewont z Łodzi (komunikat)

...

d84ljwl
d84ljwl

07.01. Warszawa - UOKiK informuje:

Jeżeli deweloper chce zmienić ustaloną cenę lokalu, powinien umożliwić konsumentowi odstąpienie od umowy. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził dwie decyzje prezes UOKiK, utrzymując kary pieniężne w łącznej wysokości ponad 254 tys. zł.

Wyrok sądu dotyczy decyzji prezes UOKiK z lipca i sierpnia 2011 roku dotyczących spółek Berensona z Warszawy i Giewont z Łodzi. Postępowania Urzędu wykazały, że we wzorcach umownych obu przedsiębiorców znalazły się postanowienia tożsame z wpisanymi do rejestru klauzul niedozwolonych. Jeżeli tego rodzaju klauzule pojawią się w umowie, którą konsument zawarł z przedsiębiorcą, nie wiążą one stron z mocy prawa.

Spółki Berensona i Giewont zastrzegały m.in., że określona w umowie cena lokalu zmieni się jeżeli zmianie ulegnie stawka podatku VAT, bez pozostawienia kupującemu możliwości odstąpienia od umowy. W rezultacie konsument mógł być postawiony przed wyborem: zapłacenie ceny wyższej niż uzgodniona lub poniesienie kosztów wycofania się z kontraktu, takich jak kary umowne. Tymczasem, zgodnie z prawem, jeżeli zmianie ulegają istotne warunki umowy (np. cena), konsument powinien mieć możliwość odstąpienia od niej bez ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek kosztów.

d84ljwl

Sąd zgodził się ze stanowiskiem prezes UOKiK. Wyroki Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie z 30 grudnia 2013 r. (XVII Ama 142/11 i XVII Ama 30/13) nie są prawomocne. Przedsiębiorcom przysługuje apelacja.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d84ljwl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d84ljwl