UOKiK: zgoda na koncentrację (komunikat)
...
11.07. Warszawa - UOKiK informuje:
Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez Asseco Poland kontroli nad Sygnity. Spółki działają w branży informatycznej. Decyzja może zostać wykonana w ciągu 2 lat. O tym, w jaki sposób UOKiK bada zgłaszane transakcje - informuje specjalnie przygotowany dokument. Przedsiębiorców przygotowujących fuzje lub przejęcia zachęcamy do jego lektury.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Od początku roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 62 decyzje dotyczące koncentracji. Wszystkie z nich były pozytywne.
Grupa kapitałowa Asseco to ponad 60 spółek zależnych, działających m.in. w Polsce, Izraelu, USA, Indiach oraz Republice Południowej Afryki. Jest dostawcą własnych rozwiązań informatycznych dla sektora finansowego - banków, funduszy inwestycyjnych oraz instytucji publicznych - administracji, opieki zdrowotnej, organizacji międzynarodowych, a także przemysłu, handlu i usług. Asseco specjalizuje się przede wszystkim w doradztwie, wytwarzaniu oraz dostarczaniu oprogramowania oraz sprzętu komputerowego.
23 lutego br. Asseco Poland zgłosiło do UOKiK transakcję polegającą na przejęciu Sygnity - spółki notowanej na warszawskiej giełdzie, świadczącej usługi informatyczne dla dużych i średnich firm oraz administracji publicznej. Sygnity specjalizuje się w doradztwie w zakresie przedsięwzięć informatycznych oraz produkcji i wdrażaniu oprogramowania. Ponadto zajmuje się m.in. integracją systemów IT, dostawą i instalacją sprzętu, budową sieci komputerowych oraz ich serwisem.
W ramach planowanej transakcji Asseco zamierza objąć akcje Sygnity uprawiające do wykonywania nie mniej niż 66,9 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy oraz zyskać prawo do nabycia kolejnych akcji w przyszłości.
W ramach prowadzonego postępowania organ antymonopolowy przeprowadził badanie ankietowe 47 przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie świadczenia usług IT. Analizy przeprowadzono również wśród największych kontrahentów obu spółek.
Ponadto Urząd kilkukrotnie zmuszony był zwrócić się z prośbą o dodatkowe wyjaśnienia lub uzupełnienie otrzymanych informacji bezpośrednio do uczestników transakcji. Średni czas oczekiwania przez UOKiK na odpowiedź wyniósł w tych przypadkach 18 dni (maksymalnie - 28 dni). Zebrane dane pozwoliły ocenić wpływ koncentracji na rynki świadczenia usług IT.
Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji i wyraziła zgodę na przejęcie przez Asseco Poland kontroli nad Sygnity.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.
Czym kieruje się Urząd wydając decyzje pokazuje dokument pt. "Wyjaśnienia dotyczące oceny przez prezesa UOKiK zgłaszanych koncentracji". Od dziś dostępny na stronie internetowej UOKiK - wszyscy przygotowujący transakcję fuzji lub przejęcia powinni zapoznać się z wytycznymi. Informacje zebrane w "Wyjaśnieniach" umożliwią szybszą i bardziej precyzyjną i wstępną ocenę skutków planowanej transakcji. Dokument nie ma charakteru prawnie wiążącego, pokazuje jednak w jaki sposób UOKiK bada zgłaszane koncentracje.
Dokument powstał w odpowiedzi na postulaty przedsiębiorców, którzy coraz częściej sygnalizowali potrzebę zwiększania transparentności i przewidywalności działań Urzędu w ramach rozstrzygnięć dotyczących antymonopolowej kontroli koncentracji. Wyjaśnienia dotyczące oceny zgłaszanych koncentracji składają się z dwóch części. Pierwsza z nich dotyczy definiowania rynku właściwego, druga - oceny wpływu koncentracji na rynek. Opis metodologii działań Urzędu jest uzupełniony przykładami z prowadzonych dotychczas przez UOKiK postępowań z zakresu kontroli koncentracji.
To kolejny dokument Urzędu przybliżający przepisy dotyczące kontroli koncentracji. Pierwszym były "Wyjaśnienia w sprawie kryteriów i procedury zgłaszania zamiaru koncentracji prezesowi UOKiK", informujące o tym kto i w jaki sposób powinien zgłosić planowaną transakcję do organu antymonopolowego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/