UOKIK: zgoda na przejęcie (komunikat)
...
12.01.2012 10:51
12.01. Warszawa - UOKIK informuje:
Giełda Papierów Wartościowych może przejąć Towarową Giełdę Energii - to pierwsza decyzja Prezes UOKiK dotycząca kontroli koncentracji w 2012 r. W ubiegłym roku wydane zostały 172 rozstrzygnięcia, z czego dwa zakazy przejęcia oraz trzy zgody warunkowe
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Wniosek dotyczący przejęcia przez Giełdę Papierów Wartościowych kontroli nad Towarową Giełdą Energii wpłynął do UOKiK w październiku 2011 r. Transakcja ma polegać na nabyciu przez GPW większości akcji przejmowanej spółki. Giełda Papierów Wartościowych zajmuje się organizowaniem i prowadzeniem obrotu instrumentami finansowymi. Prowadzi handel na czterech rynkach obejmujących: Główny Rynek GPW, NewConnect, Catalyst oraz Poee Rynek Energii GPW. Ten ostatni działa od 2010 r. i jest platformą handlu energią elektryczną. Prowadzenie giełdy towarowej, na której odbywa się m.in. obrót energią elektryczną jest natomiast podstawowym przedmiotem działalności Towarowej Giełdy Energii.
Postępowanie przeprowadzone przez UOKiK wykazało, że transakcja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku usług ułatwiających obrót hurtowy energią elektryczną.
Zdecydowana większość energii w hurcie sprzedawana jest w transakcjach dwustronnych, przede wszystkim w ramach własnych grup kapitałowych. Istotne jest zatem zwiększanie ilości energii sprzedawanej poprzez giełdę, co sprzyja zapewnieniu porównywalnych warunków konkurencji dla wszystkich podmiotów. Z tego względu od 2010 r. istnieje wymóg sprzedaży przez przedsiębiorstwa energetyczne nie mniej niż 15 proc. wytworzonej w ciągu roku energii na giełdzie. Zwiększenie ilości oraz wartości tego typu transakcji jest niezwykle ważne dla rozwoju rynku energii w Polsce.
To pierwsza w tym roku decyzja Prezes UOKiK dotycząca kontroli koncentracji. Natomiast w 2011 r. wydane zostały 172 rozstrzygnięcia z tego zakresu - to o 23 więcej niż w rok wcześniej. W 166 przypadkach Prezes Urzędu wyraziła zgodę na transakcję, w trzech innych decyzjach została ona uzależniona od spełnienia przez przedsiębiorców określonych warunków. Dwukrotnie wydany został zakaz koncentracji. Jedna decyzja dotyczyła umorzenia postępowania. Ponadto UOKiK analizował i zajmował stanowisko w 335 sprawach dotyczących koncentracji zgłoszonych do Komisji Europejskiej.
A jak wyglądały najciekawsze sprawy prowadzone przez Urząd w minionym roku?
Początek roku przyniósł dwie decyzje zakazujące transakcji. PGE nie otrzymała zgody na przejęcie gdańskiej Energi, a Empik spółki Merlin.
W drugim kwartale 2011 r. wszystkie decyzje zakończyły się zgodami. Na uwagę zasługuje przejęcie przez EM Bidco kontroli nad TP Emitel, jednym z największych operatorów naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Ponadto w kwietniu Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dwa razy oddalił odwołania przedsiębiorców, którzy nie otrzymali zgody na koncentracje w poprzednich latach. Zarówno w przypadku przejęcia spółki Baterpol przez Orzeł Biały, jak i Cogifer przez Koltram, sąd zgodził się z argumentami Prezes UOKiK, że transakcje doprowadziłyby do istotnego ograniczenia konkurencji
W trzecim kwartale ubiegłego roku wydane zostały m.in. dwie zgody warunkowe. W lipcu spółka Fresenius Medical Care, zajmująca się m.in. świadczeniem usług medycznych dla osób z niewydolnością nerek otrzymała zgodę na przejecie Eurodialu, pod warunkiem sprzedaży czterech stacji dializ. Uwaga opinii publicznej skupiła się na UOKiK we wrześniu, kiedy Prezes Urzędu zezwoliła UPC na zakup spółki Aster. Przejmujący będzie jednak musiał m.in. odsprzedać część sieci należącą do Aster w budynkach, w których usługi świadczyły wcześniej obie spółki.
Wiele ważnych decyzji zostało także wydanych w trzech ostatnich miesiącach 2011 r. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zgoda na przejęcie Polkomtelu przez Spartan Capital Holding. Inną oczekiwaną przez rynek decyzją był zakup przez Eurocash ośmiu spółek należących do grupy kapitałowej Emperia Holding. W tym przypadku zielone światło dla transakcji zostało uzależnione od sprzedaży w ciągu roku 12 hurtowni.
Statystyki
Średni czas prowadzonych w 2011 r. postępowań zakończonych wydaniem zgody. wyniósł 56 dni. Wiele z tego czasu zajmowało uzupełnianie wniosków przez przedsiębiorców. Aż 90 proc. zgłoszeń do UOKiK zawierało bowiem błędy i uchybienia. Wnioskodawcy byli wówczas proszeni o uzupełnienie niezbędnych informacji lub dokumentów, co miało istotny wpływ na wydłużenie postępowań.
Edukacja
W celu podniesienie świadomości prawnej profesjonalnych uczestników rynku, UOKiK zorganizował w 2011 roku kampanię edukacyjną pt. "Fuzje pod kontrolą". Przepisy dotyczące kontroli koncentracji były tematem m.in. cyklu audycji w Polskim Radiu i TV Biznes, a także dwóch debat zorganizowanych przez Urząd.
Jednocześnie na stronie internetowej Urzędu zostały uruchomione specjalne zakładki: dotyczące badań rynku i kontroli koncentracji, w których można znaleźć m.in. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące formalnych i merytorycznych zagadnień związanych z kontrolą koncentracji. Przedsiębiorcy zainteresowani problematyką fuzji i przejęć mogą uzyskać informacje również poprzez bezpośredni kontakt z UOKiK - pod numerem telefonu 22 55 60 122 lub adresem email koncentracje@uokik.gov.pl.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ wni/