Upada coraz więcej firm
W 2009 roku zdecydowanie więcej niż rok wcześniej firm działających w Polsce ogłosiło upadłość - wynika z danych Grupy Euler Hermes, zajmującej się między innymi ubezpieczaniem transakcji handlowych.
W zeszłym roku, według zebranych przez tę firmę danych, polskie sądy ogłosiły upadłość 673 przedsiębiorstw, podczas gdy rok wcześniej liczba ta wynosiła 420 tysięcy.
W 2008 roku pięć największych bankructw miało miejsce w branży spożywczej, w zeszłym ta grupa była bardziej zróżnicowana - znalazły się w niej firmy między innymi z branży tworzyw sztucznych, mięsnych, tkanin i odzieży.
Z raportu wynika poza tym, że liczba upadłości rosła w większości województw - najwięcej dotyczyło firm zarejestrowanych na terenie województw mazowieckiego, śląskiego oraz dolnośląskiego. Województwa, w których odnotowano najmniej upadłości to podlaskie, świętokrzyskie oraz opolskie. Wzrost upadłości następował w poszczególnych województwach w różnym czasie. Pierwsze, spowolnieniem gospodarczym na największą skalę, zostało dotknięte województwo dolnośląskie.
Autorzy raportu zwracają poza tym uwagę, że firmy mniejsze szybciej traciły płynność z powodu zatorów płatniczych, spadku zamówień i trudności z dostępem do kredytów - dlatego w pierwszych miesiącach wzrost upadłości przebiegał głównie w regionach mniej uprzemysłowionych. Największe, najsilniejsze firmy radziły sobie trochę dłużej, ale i one z czasem nierzadko były zmuszone zgłosić wniosek o upadłość.
Z analiz Euler Hermes wynika, że w tym roku liczba upadłości nie spadnie, a raczej będzie rosła.