URE: bez gazu na giełdzie nie będzie uwolnienia cen dla przemysłu
Bez odpowiedniego wolumenu gazu na giełdzie nie będzie uwolnienia cen gazu dla odbiorców przemysłowych - mówił w środę podczas debaty PAP poświęconej liberalizacji rynku gazu wiceprezes URE Maciej Bando.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)
nie zdołało wypełnić w ubiegłym roku nałożonego prawem obowiązku sprzedaży na giełdzie 30 proc. wolumenu gazu. Zamiast ok. 1,4 mld m sześc. spółka sprzedała ok. 200 mln metrów sześc.
Bando podkreślił, że trudno uznać polski rynek gazu za konkurencyjny. Dodał, że bez odpowiedniej ilości surowca na giełdzie nie będzie uwolnienia cen dla odbiorców przemysłowych. "Tymczasem ten wolumen na giełdę nie trafił i tacy odbiorcy, jak choćby (...) Grupa Azoty są wciąż zdani na warunki dyktowane przez PGNiG" - zaznaczył.
Na brak liberalizacji rynku gazu w Polsce zwraca uwagę Komisja Europejska. "W tej chwili mówimy o postępowaniu, które KE prowadzi przeciwko Polsce od 2009 roku. (...) Komisja zarzuca Polsce, że nadal cały polski rynek, wszyscy odbiorcy są objęci obowiązkiem regulacji. W odniesieniu do przedsiębiorstw prowadzących obrót na polskim rynku i odbiorców przemysłowych KE oczekuje jednoznacznie zniesienia regulacji cen" - powiedziała dyrektor Departamentu Ropy Naftowej i Gazu w Ministerstwie Gospodarki Małgorzata Szymańska.
Zdaniem Szymańskiej, może to być zarówno szansą, jak i zagrożeniem dla odbiorców.
"Nawet w dokumentach KE jest podane wprost - polski rynek jest zdominowany przez jednego dostawcę, w związku z tym istnieje poważne ryzyko, że zniesienie regulacji cen w dzisiejszym momencie rozwoju rynku dla odbiorców, mogłoby stanowić większe zagrożenie niż szansę" - powiedziała. Dlatego - jak zaznaczyła - rząd powinien stworzyć warunki do faktycznego rozwoju konkurencji, tak, aby nie narażać odbiorców.
Jak podała, na liberalizację należy spojrzeć szerzej - nie tylko na mechanizmy rynkowe, ale także rozbudowę infrastruktury, by gaz mógł ze zewnątrz do Polski płynąć. Wskazała na uruchomienie rewersu fizycznego na gazociągu jamalski (możliwości przesytu gazu Gazociągiem Jamalskim z zachodu na wschód), budowę gazociągów przez Gaz-System oraz trwającą budowę terminala LNG w Świnoujściu.
"Pojawienia się tej infrastruktury sprawia, że nastąpi istotna zmiana jakościowa na polskim rynku gazu. Wszystkie projekty są znane KE, ponieważ odbywają się w znacznej mierze dzięki ogromnemu wsparciu funduszy europejskich. Myślę, że po stornie instytucji UE jest świadomość, jak bardzo polski rynek potrzebował wsparcia i rozwoju nie tylko od strony prawnej i organizacyjnej, ale tez infrastrukturalnej" - dodała
Realizacja obliga giełdowego jest jednym z głównych tematów środowej debaty, gdyż transakcje te mają służyć poprawie płynności rynku, a w konsekwencji rozwojowi konkurencji. Według danych za styczeń i luty b.r. na Towarowej Giełdzie Energii obrót gazem wyniósł ponad 57 tys. MWh (w ramach Rynku Dnia Następnego), a średnia cena w ubiegłym miesiącu - 103,2 zł za 1 MWh. Natomiast włącznie z aukcjami wolumen obrotów wyniósł od początku roku 542,3 tys. MWh (na Rynku Terminowym Towarowym). Jednak w lutym odnotowano ponad 30-procentowy spadek.
Debata, organizowana w ramach projektu "Debaty o gospodarce w PAP" ma charakter zamknięty. Można ją śledzić online na stronie www.pap.pl. w godzinach od 14.00 do 16.00.