URE zatwierdził podwyżkę taryfy gazowej dla przemysłu i odbiorców detalicznych o 1,5 proc. (opis)
...
17.12.2013 | aktual.: 17.12.2013 19:23
17.12. Warszawa (PAP) - URE zatwierdził podwyżkę taryfy gazowej dla przemysłu i odbiorców detalicznych o 1,5 proc. - poinformowało URE i PGNiG w komunikatach.
"Średnia zmiana cen i stawek w zatwierdzonych dziś przez prezesa URE taryfach gazowych wynosi 1,5 proc., tj. poniżej planowanego poziomu inflacji na rok 2014. Wzrost cen gazu wynika głównie z faktu, iż kwota udzielonego przedsiębiorstwu PGNIG przez Gazprom Export rabatu została wyczerpana. I tak jednak poziom rachunków będzie niższy niż w 2012 roku" - napisało URE w komunikacie.
Zgodnie z nową taryfą gaz dla kuchenkowiczów podrożeje o 1,08 zł, dla kuchenkowiczów, którzy dogrzewają wodę do celów sanitarnych o 3,64 zł, a dla gospodarstw domowych ogrzewanych gazem o 19,75 zł
PGNiG podało również, że wysokość cen gazu uwzględnia również wpływ zapasów obowiązkowych, które ta spółka jest zobowiązana tworzyć i utrzymywać.
"Ceny gazu odzwierciedlają wartość tych zapasów, a ich wielkość od 1 października 2013 roku uległa zwiększeniu o ok. 6 proc., co jest efektem m.in. zwiększonej konsumpcji na rynku krajowym" - napisano.
Dodano, że w nowej taryfie wysokość stawek opłat abonamentowych utrzymana jest na dotychczasowym poziomie.
PGNiG podało, że zmiany cen paliwa gazowego są również pochodną zmian w modelu rynku gazu. Zaznaczono jednocześnie, że te zmiany są neutralne dla całkowitej ceny na rachunku opłacanym przez odbiorcę gazu ziemnego.
"Wysokość ceny za paliwo gazowe ulega zmianie, co jest efektem wprowadzenia nowego modelu rynku i włączenia do ceny za gaz niektórych składowych z likwidowanej stawki sieciowej. Obniżeniu ulega natomiast, w stosunku do zlikwidowanej opłaty sieciowej, nowa opłata dystrybucyjna i przesyłowa o tę część, która włączona została do ceny za paliwo gazowe" - podało PGNiG w komunikacie.
"Druga zmiana wprowadzona do nowej taryfy na paliwa gazowe, dotyczy nominału wyrażanych cen i stawek opłat. Od 1 stycznia 2014 r. wszystkie stawki będą wyrażone w groszach na metr sześcienny, a nie jak dotychczas w złotych na metr sześcienny. Ta zmiana podyktowana jest przygotowaniami do wprowadzenia rozliczeń w jednostkach energii (kWh zamiast m sześc.), co nastąpi od 1 sierpnia 2014 r. i również wynika z przepisów nowego rozporządzenia taryfowego" - dodano.
W komunikacie podano, że nowe taryfy wejdą w życie od 1 stycznia i będą obowiązywały do 31 lipca 2014 r. (PAP)
kam/ ana/