Urlopy dla rodziców. Już ponad 80 tys. mężczyzn skorzystało z urlopu ojcowskiego

W pierwszym półroczu z urlopów dla rodziców skorzystało 471 tys. osób. Z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego skorzystało ponad 82 tys. mężczyzn, ale tylko 2,5 tys. mężczyzn poszło na urlop rodzicielski.

Urlopy dla rodziców. Już ponad 80 tys. mężczyzn skorzystało z urlopu ojcowskiego
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Jacek Bereźnicki

Po narodzinach dziecka rodzice mogą skorzystać z dwóch rodzajów płatnego urlopu - macierzyńskiego i rodzicielskiego. Dodatkowo mężczyznom przysługują 2 tygodnie pełnopłatnego urlopu ojcowskiego.

Od początku 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: trwający 20 tygodni urlop macierzyński oraz 32-tygodniowy urlop rodzicielski. To razem 52 tygodnie.

Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Resztą urlopu rodzice mogą dzielić się między sobą.

Wideo: Kolejność urodzenia ma wpływ na IQ

Z danych Ministerstwa Rodziny wynika, że od stycznia do czerwca tego roku ze wszystkich rodzajów płatnych urlopów dla rodziców skorzystało 471,2 tys. osób.

Z urlopów rodzicielskich skorzystało 277,2 tys. osób, w tym tylko 2,5 tys. mężczyzn. Za to aż 82 tys. mężczyzn skorzystało z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego.

Dwutygodniowy urlop ojcowski przysługuje ojcom dzieci niezależnie od urlopu rodzicielskiego. Mogą wykorzystać go w ciągu 2 lat od narodzin dziecka.

Urlop ojcowski można podzielić na dwie części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka.

Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice mają czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Resort rodziny przypomina, że pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu ani zwolnić go w jego trakcie.

Pod koniec czerwca większość przedstawicieli unijnych państw porozumiała się co do urlopów rodzicielskich dla ojców. Chcą, by wynosiły one 1,5 miesiąca. Polski rząd jednak się nie zgadza. Chce dla ojców co najwyżej miesiąca wolnego.

1,5 miesiąca urlopu dla ojców to i tak efekt długo wypracowywanego kompromisu. Oryginalna propozycja Komisji Europejskiej przewidywała nawet 4 miesiące urlopu dla ojców.

- Mamy dobre rozwiązania, jeśli chodzi o politykę prorodzinną. Warto przypomnieć, że mamy i urlop macierzyński, i urlop rodzicielski - łącznie to jest rok, płatne na poziomie 80 proc. zasiłku chorobowego. To są bardzo dobre rozwiązania, które wyprzedzają te proponowane przez UE - przekonywał wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Wiceszef resortu powiedział też, że unijna propozycja to "robienie czegoś na siłę". - To rodzice powinni decydować, które z nich zajmie się dzieckiem - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)