Trwa ładowanie...
zwolnienie lekarskie
+1
11-02-2013 11:00

Urzędnicy i nauczyciele chorują częściej

W zeszłym roku aż połowa urzędników korzystała ze zwolnienia lekarskiego

Urzędnicy i nauczyciele chorują częściejŹródło: Thinkstock
d4gtk17
d4gtk17

W zeszłym roku aż połowa urzędników korzystała ze zwolnienia lekarskiego. Podobna sytuacja jest wśród nauczycieli – informuje Dziennika Gazeta Prawna.

ZUS podaje, że w 2012 r. na jedną ubezpieczoną osobę przypadało średnio 14 dni zwolnienia lekarskiego. Przeciętną absencję w pracy zawyżają osoby zatrudnione w sektorze publicznym. Dla przykładu – w resortach gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego wynosiła ona aż 20 dni na jednego pracownika.

Sytuacja nie jest lepsza na niższych szczeblach. W Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim na jedną osobę przypadają 22 dni.

d4gtk17

Także nauczyciele chętnie korzystają z chorobowego, pomimo tego, że w ciągu roku mają kilka miesięcy wolnego i przysługuje im trzyletni urlop zdrowotny. W samej Bydgoszczy w ubiegłym roku przebywało na nim ponad 3 tys. nauczycieli (na łączną ich liczbę 5, 5 tys.)

Ryszard Stefaniak, naczelnik wydziału edukacji w Urzędzie Miasta w Częstochowie, zauważa, że przebywający na zwolnieniu nauczyciele często udzielają, rzecz jasna odpłatnych, korepetycji.

Inaczej wygląda sytuacja w sektorze prywatnym, gdzie liczba nieobecności w pracy z powodu L4 jest o połowę niższa. Wynika to z trudnej sytuacji na rynku pracy.

MA,WP.PL

d4gtk17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gtk17