Urzędnik magistratu bez Gadu-Gadu, Skype i Naszej-klasy

Prezydent Jerzy Kropiwnicki przyjrzał się, czym zajmują się w godzinach pracy jego podwładni. Okazało się, że z upodobaniem przesiadują na portalu Nasza-klasa i prowadzą pogawędki przez Skype'a i na Gadu-Gadu. Informatycy natychmiast odcięli urzędników od komunikatorów i popularnej strony: Zrobiliśmy monitoring stron internetowych, z których korzystają nasi pracownicy.

Urzędnik magistratu bez Gadu-Gadu, Skype i Naszej-klasy
Źródło zdjęć: © AFP

_ Okazało się, że zbyt długo przesiadują na Naszej-klasie. A nie jest to portal, który służy rozwijaniu umiejętności zawodowych _ - mówi Marzena Korosteńska z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi. Nie potrafi podać, jak wiele czasu spędzał na zakazanej stronie statystyczny urzędnik. _ Nawet jednak gdyby było to zaledwie 20 minut dziennie, to i tak za ten czas płacą podatnicy _ - przekonuje Korosteńska.

Z tego samego powodu w magistracie skończyły się też pogawędki za pośrednictwem Gadu-Gadu i Skype'a. Decyzja władz miasta nie podoba się urzędnikom. _ To chore, czasem tu można z nudów uschnąć _ - komentują młode urzędniczki z gmachu przy ul. Piotrkowskiej 104.

Dostępu do Naszej-klasy czy popularnego ostatnio portalu plotkarskiego Pudelek nie mają także pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. W ogóle odcięci są od większości stron komercyjnych, niezwiązanych z wykonywaną pracą. Wyjątkiem jest jedno stanowisko, przy którym co środę w godz. 12-14 urzęduje dyżurny pracownik Urzędu Marszałkowskiego. Można się z nim skontaktować przez Gadu-Gadu i Skype'a. Wczoraj miał pierwszy dyżur, zainteresowanie petentów było umiarkowane. _ Skoro na co dzień posługujemy się nowymi formami komunikowania, potrzeba, aby i urzędy się zmieniały w tym kierunku _ - przyznaje Kinga Wojciechowska z Urzędu Marszałkowskiego. - _ Jednak Gadu-Gadu i Skype nieprędko zastąpią kontakt telefoniczny _.

Na ograniczenie dostępu do stron internetowych nie zdecydował się natomiast Urząd Wojewódzki. _ Urzędnicy mają świadomość, że każdy ich krok w sieci jest na bieżąco monitorowany, dlatego sporadycznie tylko wchodzą na Naszą-klasę i inne tego typu portale _ - mówi Krzysztof Sztrajber, szef gabinetu wojewody. _ Jak dotąd, nikt nie został ukarany. Gdybyśmy wykryli, że ktoś nagminnie oddaje się surfowaniu po Naszej-klasie, musiałaby się liczyć z upomnieniem i obcięciem premii _ - dodaje Sztrajber.

W przeszłości pracę straciła natomiast u wojewody urzędniczka, która w godzinach pracy namiętnie oddawała się rozmowom ze służbowego telefonu. Jak policzono, średnio spędzała ze słuchawką przy uchu... 10 dni w miesiącu. Na początku dostała ostrzeżenie, odcięto jej telefon. Nie poskutkowało. Dzwoniła nadal, tyle że z innych aparatów.

Podobnych, choć mniej drastycznych przypadków było więcej. Największym gadułom wojewoda kazał zapłacić rachunki z własnej kieszeni. Rekordzistę kosztowało to 6 tysięcy złotych.

A wracając do Internetu... Z przeprowadzonych niedawno przez firmę Gemius badań wynika, że aż 93% Polaków załatwia w godzinach pracy swoje prywatne sprawy, korzystając z urzędowych i firmowych komputerów. 46 proc. ankietowanych przyznaje, że codziennie marnuje w ten sposób pół godziny. Co piąty - więcej niż godzinę. Trzy czwarte respondentów przegląda w pracy prywatną pocztę oraz strony internetowe w żaden sposób niezwiązane z obowiązkami służbowymi. 36% korzysta z komunikatorów internetowych, a 24 słucha muzyki z sieci oraz dyskutuje na forach. 13 uczestniczy w grach sieciowych.

Dr Jacek Kucharczyk, wicedyrektor Instytutu Spraw Publicznych, zgadza się, że niska efektywność pracowników jest problemem polskich urzędów, uważa jednak, że odcinanie ich od Internetu jest pomysłem chybionym. _ Takie rozwiązanie napsuje ludziom sporo krwi, nie sprawi jednak, że w godzinach urzędowania będą aktywniej zajmować się pracą. By tak było, trzeba zmienić sposób zarządzania urzędami na typowo zadaniowy _ - podkreśla Kucharczyk.

Piotr Brzózka, Agnieszka Jasińska

urządmonitoringbezpieczeństwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)