USA i Kuba wznawiają relacje dyplomatyczne
Stany Zjednoczone i Kuba wznowią relacje dyplomatyczne. Częściowe zniesienie izolacji Kuby ogłosił dziś Barack Obama. W ciągu kilku miesięcy w Hawanie otwarta zostanie ambasada USA.
17.12.2014 | aktual.: 17.12.2014 20:16
W swoim przemówieniu Barack Obama potwierdził wcześniejsze informacje o częściowym złagodzeniu embarga nałożonego na Kubę przed półwieczem. Warunkiem było zwolnienie Alana Grossa, które nastąpiło dziś.
Obama podkreślił, że prowadzona przez Stany Zjednoczone polityka embarga była "zakorzeniona w najlepszych intencjach", ale w związku z tym, że 50-letnia polityka stosowana wobec tego kraju nie obaliła panującego w nim reżimu, musi ona ulec zmianie.
- Nie wierzę, że kontynuowanie tej samej polityki przez pięć dekad nagle przyniesie jakieś niespodziewane rezultaty - przyznał Obama.
Mimo normalizacją stosunków, na której - jak podkreślił Obama - Waszyngtonowi zależy, Stany Zjednoczone nadal będą wspierać walkę społeczeństwa kubańskiego o zwiększenie swobód obywatelskich.
- Nie spodziewam się jednak, że ogłoszone dziś zmiany doprowadzą do szybkiej poprawy - przyznał Obama.
Swoje przemówienie prezydent zakończył słowami "Todos somos Americanos" (wszyscy jesteśmy Amerykanami).
Obydwa państwa zerwały stosunki w 1961 roku.
Obama: Zaczynamy nowy rozdział w stosunkach z Kubą
This browser does not support the iframe element.
Castro: umiemy żyć z różnicami pomiędzy nami w sposób cywilizowany
Kuba i USA nauczyły się żyć "w cywilizowany sposób" z dzielącymi oba kraje różnicami - powiedział prezydent Kuby Raul Castro w przemówieniu transmitowanym w telewizji. Jak wskazał, rozbieżności dotyczą m.in. praw człowieka i polityki międzynarodowej.
Castro powiedział także, że w stosunkach między Kubą a USA nierozwiązany pozostał "główny problem", czyli amerykańskie embargo
Pomógł papież
- USA podejmują historyczną decyzję w sprawie otwarcia nowego rozdziału w stosunkach z Kubą - powiedziały wcześniej pragnące zachować anonimowość źródła w administracji amerykańskiej, dodając, iż "jest jasne, że izolacja Kuby przez Stany zjednoczone nie doprowadziła do celu, jakim jest promocja demokratycznej i stabilnej Kuby".
Według tych źródeł choć amerykańska polityka izolacji wyspy "miała jak najlepsze intencje", to "tak samo jak w 1961 roku, gdy zerwano stosunki, tak i teraz Kuba wciąż jest zarządzana przez braci Castro i partię komunistyczną".
Podjęte przez Obamę decyzje obejmują między innymi otwarcie ambasady USA w Hawanie w ciągu najbliższych miesięcy, wznowienie kontaktów na wysokim szczeblu między obu krajami, a także rozluźnienie restrykcji dotyczących podróży i eksportu na wyspę. Z kolei Kuba zapowiedziała, że uwolnieni 53 więźniów politycznych. Już zwolnionych zostało trzech.
Jak podały źródła, Obama rozmawiał z liderem Kuby Raulem Castro we wtorek wieczorem. Źródła te wskazują również, że w zbliżeniu między Waszyngtonem a Hawaną pomógł papież Franciszek.
Kuba uwalnia szpiega
Oprócz uwolnionego już 65-letniego Amerykanina Alana Grossa , który od pięciu lat był przetrzymywany na wyspie, Kuba uwolniła ważnego amerykańskiego szpiega, który był uwięziony na wyspie od blisko 20 lat - podały anonimowe źródła w administracji Stanów Zjednoczonych.
Nie podano nazwiska uwolnionego szpiega, ale jak podały źródła, osoba ta była odpowiedzialna za przekazanie niezwykle ważnych informacji wywiadowczych, które doprowadziły do identyfikacji i skazania ważnych kubańskich szpiegów w USA.