USA: na giełdzie euforia po ujawnieniu planu Geithnera
Inwestorzy entuzjastycznie rzucili się w
poniedziałek do kupowania akcji na giełdach w USA po ujawnieniu
szczegółów planu ministra skarbu pomocy dla banków i po lepszych
od oczekiwań wynikach sprzedaży domów na rynku wtórnym.
23.03.2009 | aktual.: 24.03.2009 06:59
Dzięki bardzo silnym wzrostom, zwłaszcza w drugiej części sesji, indeks Dow Jones zyskał prawie 500 punktów, a Nasdaq blisko 100 punktów.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 6,83 proc. do 7.775,78 pkt.
Nasdaq Comp. zwyżkował 6,76 proc. do 1.555,77 pkt.
S&P 500 wzrósł o 17,09 proc. do 823,04 pkt.
Tym samym w dalszym ciągu utrzymuje się rozpoczęta dwa tygodnie temu fala wzrostów, przerwana jedynie na krótko w piątek, gdy część inwestorów zdecydowała się na realizację pokaźnych zysków.
Departament Skarbu USA ogłosił w poniedziałek program mający na celu sfinansowanie, do 1 bln USD, zakupu toksycznych aktywów, by pomóc systemowi finansowemu.
Public-Private Investment Program wykorzysta 75 do 100 mld USD z 700 mld USD z programu uchwalonego w ubiegłym roku, co da rządowi USA "siłę nabywczą" w wysokości 500 mld USD. Program może zostać podwojony z upływem czasu.
Rząd liczy jednak również na udział w wykupie prywatnych instytucji finansowych, którym udzieli w tym celu niskooprocentowanych pożyczek z Federalnej Korporacji Ubezpieczenia Depozytów Bankowych (FDIC) i Rezerwy Federalnej.
Prezydent USA Barack Obama wyraził głębokie przekonanie, iż plan administracji zakupu toksycznych aktywów od banków odblokuje rynek kredytowy w Stanach Zjednoczonych.
Liderami zwyżek były w poniedziałek akcje banków. Citigroup i Bank of America, będące synonimami ostatnich kłopotów, zyskały blisko 20 proc. W podobnej skali rosły kursy akcji banków o bardziej zdrowych fundamentach, czyli JP Morgan i Wells Fargo.
Obecna fala wzrostowa rozpoczęła się 10 marca, kiedy prezesi Citigroup i Bank of America ku zaskoczeniu inwestorów poinformowali, że oba banki zanotowały zysk netto na początku 2009 roku.
Oprócz dobrych informacji z sektora finansowego, inwestorów ucieszyły też zaskakująco dobre dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w lutym.
Sprzedaż ta nieoczekiwanie wzrosła do 4,72 mln (5,1 proc.) w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami. W styczniu liczba ta wyniosła 4,49 mln.
Analitycy z Wall Street spodziewali się w lutym spadku sprzedaży domów na rynku wtórnym do 4,45 mln.
Po tych danych wzrosły kursy akcji producentów domów. Po kilka lub kilkanaście procent zyskały m.in. KBR, Toll Brothers oraz Hovnanian Enterprises.
5 proc. zyskał kurs akcji producenta samochodów, firmy Daimler. Emirat Abu Zabi zakupił 9,1 proc. udziałów w tej niemieckiej spółce motoryzacyjnej Daimler.
Transakcja zostanie zrealizowana poprzez emisję nowych akcji, a pozyskana kwota zasili kapitał spółki.
Chociaż w minionym kwartale spadł zysk netto zarówno sieci aptek Walgreen, jak i sprzedawcy biżuterii Tiffany & Co, to jednak kursy akcji obu firm wzrosły, gdyż ich wyniki okazały się lepsze od rynkowych oczekiwań.